Andrej Babiš nemá co sedět ve vládě. Jeho moc je nebezpečná

()

Andrej Babiš podle předběžných vyjádření premiéra Sobotky tento den zřejmě ještě ve své funkci přežije, ale po dnešku už nebude nic v jeho politické kariéře takové jako dříve. Vicepremiér a ministr financí se totiž zapletl do své kauzy Čapí hnízdo tak směšným způsobem, že z ní už s čistým štítem nevybředne. Poslanecká sněmovna bude dnes o jeho zřejmém dotačním podvodu jednat na mimořádné schůzi.

Je nesporné, že na počátku i nyní patří Čapí hnízdo do skupiny Agrofert, jejímž stoprocentním vlastníkem je Andrej Babiš. Skutečnost, že v době žádání o dotaci 54 milionů korun z evropských fondů byl zakryt pravý vlastník této farmy, neboť podle pravidel by podnik z Babišova Agrofertu dotaci určenou pro malé a střední firmy dostat nemohl, je průzračně jasná. Jak říká sám Babiš: krystalicky jasná. Je to jasné obcházení pravidel.

Každý politik, který se za celou dobu od listopadu 1989 ocitl v podobném – a dokonce i v mnohem menším – podezření, musel odstoupit. Donutila ho k tomu média, opozice i vlastní strana. Prostě proto, že tu fungovala demokracie a kontrolní mechanismy svobodné společnosti. Kauza Čapí hnízdo je přitom zcela zjevně jen špičkou ledovce ve spleti Babišova tunelářsky a klientelisticky orientovaného podnikání. Každý bychom si měli odpovědět na otázku, proč tyto mechanismy právě nyní selhávají. Je to klíčová otázka pro udržení demokracie v České republice.

Je přirozeně nepřijatelné, aby takový člověk řídil ministerstvo financí. Ostudné praktiky Andreje Babiše budou vycházet na denní světlo dokonce i navzdory tomu, že se Babiš téměř dokonale postaral o to, aby česká média přestala plnit své kontrolní funkce. Jinými slovy – efektivně je umlčel. Podařilo se mu to proto, že značná část novinářů zejména z Lidových novin a z Mladé fronty DNES se tomuto stylu podvolila. A úzus o nekritizovatelnosti Andreje Babiše donedávna respektovala i většina novinářů z mnoha nebabišovských médií, včetně veřejnoprávní České televize a Českého rozhlasu.

Koaliční partneři Andreje Babiše by se jej zcela jistě rádi zbavili, protože si uvědomují, jaké má proti nim zbraně: ke všemu svolné novináře z jeho médií a lidi z bezpečnostní divize Agrofertu, kteří jsou osobně provázáni s řadou elitních policistů. Ti, a zejména jejich spojení, představují opravdu strašnou zbraň. Dále má Babiš v rukou finanční správu a je zřetelné, že se rozbíhají kontroly u firem, které jsou v jakémkoli konkurenčním vztahu k Agrofertu či mají jakékoli vazby na Babišovu politickou konkurenci. Stručně řečeno: Babiše drží u moci pouze strach. Proto existuje jen jedna jediná léčba: Je nutné strach nemít.

Sociální demokraté zatím nedospěli k jistotě, že se Andrej Babiš už dostatečně znemožnil v očích svých sympatizantů neboli v očích masy méně informovaných voličů. Naopak se domnívají, že ještě nepřišel čas na poslední úder, a obávají se toho, že Babiš ze sebe před národem udělá mučedníka boje proti „korupčnímu systému tradičních stran“ (jakkoli je to zlý nesmysl) a nechá se ve volbách vynést triumfálně do Strakovy akademie, konkrétně přímo do pozice premiéra.

Takový scénář skutečně hrozí. Hrozí ale nikoli proto, že by se Babiš v očích lidu málo znemožnil. Hrozí pouze proto, že ČSSD a KDU-ČSL zcela neadekvátně přeceňují jeho sílu a dělají z něj samy před sebou i před veřejností silnějšího hráče, než ve skutečnosti je. Voliči hnutí ANO netouží ani tak po morálně čisté politice jako spíše po vládě silné ruky. Na demokracii předchozích let je znervózňovala nekonečná série skandálů v novinách, jež ukazovaly nejen na prohnilost, ale hlavně na slabost aktérů politické hry. Babiš umí zařídit, že jeho skandály v jeho novinách nejsou. Tím vzniká dojem stabilnějšího prostředí. Tito voliči respektují jednu jedinou věc – sílu. Síla je to, co jim imponuje.

Před demokratickými stranami tedy nestojí pouze úkol ukázat, jak je Babiš morálně prohnilý. To tu ví každý myslící člověk už opravdu hodně dlouho. Je třeba hlavně ukázat, že je směšný a slabý. A on vážně slabý je.

Je to jen a jen otázka našeho vlastního rozhodnutí. Pošlete ho do opozice a on se z toho nevzpamatuje. On opravdu není politik. Potřebuje makat. Neboli řídit. A bez možnosti řídit bude zcela jistě vyřízený.

Babiš potřebuje sedět ve vládě. Protože tam může demonstrovat svoji sílu. Nebojme se ho poslat do opozice. Jeho moc a síla vyvanou stejně, jako když se v zatuchlé místnosti vyvětrá.

Svobodné fórum posílá dnes na Malou Stranu v době mimořádného jednání Poslanecké sněmovny dvě auta s billboardy, na nichž požadujeme vyvození osobní zodpovědnosti Andreje Babiše z kauzy Čapí hnízdo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]