Andrej Babiš neměl sedět ve vládě už dávno, shodují se osobnosti

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka (ČTK)

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Je odvolání Andreje Babiše na pořadu dne a pomohlo by premiérovo gesto české vládě. FORUM 24 se zeptalo významných osobností veřejného dění, co si myslí o spekulacích o konci ministra financí v Sobotkově kabinetu a zda neměl přijít dříve.

„Analýza poradců premiéra Sobotky, která odhalí, že Andrej Babiš zbohatl nepoctivě, odhalí zároveň, že koalice ČSSD s ANO byla nezodpovědným krokem. Odvoláním Babiše si tedy Sobotka dá také vlastní branku. Úspěch ve volbách mu to může přinést pouze v případě, že masivní mediální kampaní přesvědčí alespoň váhavé voliče ANO o tom, že jejich favorit podváděl,“ uvedl Daniel Kroupa, vysokoškolský pedagog, bývalý disident a signatář Charty 77.

(ČTK)

„Pokud by se tak stalo, znamenalo by to pouze, že se premiér Sobotka po dlouhé době konečně probudil − bohužel pozdě. Ministra Babiše měl odvolat už mnohem dříve, když se u něj objevila podezření z finančních machinací, které nevysvětlil,“ řekl deníku FORUM 24 Petr Fiala, předseda Občanské demokratické strany.

„Jedná se o ústavní pravomoc předsedy vlády. Počkejme tedy na jeho vyjádření,“ sdělil předseda lidovců Pavel Bělobrádek a řekl, že rozhodně nebude spekulovat.

„Jako veřejnoprávnímu novináři mi nepřísluší navrhovat premiérovi, co by měl dělat. Má práce je odhalovat konkrétní kauzy aktérů veřejného života, v tom chci i nadále pokračovat,“ říká Marek Wollner, dramaturg pořadů Reportéři ČT a 168 hodin.

Miloš Zeman a Andrej Babiš na Čapím hnízdě. (ČTK)

„Andrej Babiš neměl ve vládě sedět už dávno. Kauzy jako Čapí hnízdo, korunové dluhopisy nebo permanentní střet zájmů by dávno vyřadily ze hry každého jiného. I jeho pochybná historie byla všem známá již v době, kdy nastupoval do vlády, a pokud vadí premiérovi až teď, půl roku před volbami, je to z jeho strany čisté pokrytectví a snaha uhrát laciné politické body. On je premiér a za členy své vlády je odpovědný. Je to jeho věc a nemůže se tvářit, že se ho to netýká,“ myslí si Filip Humplík, předseda pražské ODS.

„Andrej Babiš je mimořádně nedůvěryhodný člověk. V minulosti spolupracoval se Státní bezpečností a už to by ho mělo diskvalifikovat na jakoukoliv funkci. Ani způsob, jakým se dostal ke svému několikamiliardovému majetku, nevzbuzuje žádný důvod, aby mohl být ministrem financí. Naopak, nikdy se jím neměl stát. Problém spočívá v českém voliči, kterému tyto vlastnosti pana Babiše nevadí a neustále mu důvěřuje a chystá se mu po volbách odevzdat skoro nekontrolovatelnou moc. Zda by ho měl premiér z vlády vyhodit? Na to neumím odpovědět. Když ho vyhodí, tak z něj udělá mučedníka, a když ne, tak se ukáže, že nemá kuráž a odhodlání pořádně zatočit se svým ministrem financí. Já bych ho vyhodil už dávno, ale pravda je taková, že nejsem ani premiér ČR a ani český občan. Zůstává jen doufat, že Češi neztratili rozum a dokážou to v blížících se volbách,“ věří Eugen Korda, renomovaný slovenský novinář.

„Zda by měl či neměl Sobotka odvolat Babiše je stejné, jako diskutovat o tom, zda by Stalin měl odvolat Beriju. Také odvolání bez smysluplného výsledku. Problémem společnosti není jen Babiš, byť Babiš je krystalickým představitelem korporátního fašismu par excelence, včetně využívání státní moci proti svým konkurentům a oponentům. Za vše hovoří vyjadřování vrchního šéfa finanční správy Janečka způsobem, který nejen, že popírá presumpci viny, ale je schopen kteréhokoli podnikatele označit za zločince a tím si legitimovat jeho zničení. Způsobují lidem naprosto likvidační škody a ne nadarmo se finanční správě přezdívá Finanční Gestapo Agročert a šéfovi pak docela přiléhavě Burešův Himmler. Odvolání Babiše premiérem, obávám se, na věci nic nezmění, ale pojmenovalo by skutečný statut Babišův,“ reagoval na dotaz deníku FORUM 24 Pavel Havlíček, klatovský řezník a dlouhodobý kritik politiky Andreje Babiše.

Exministr financí Andrej Babiš (vlevo), premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) a místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (ČTK)

„Nedovedu si představit, že by v civilizované západní zemi byl politik v takto vysoké funkci s tolika vážnými podezřeními na krku a se zcela prokázaným principem kázání vody a pití vína. Kdyby měl pan Babiš kouska odpovědnosti v těle vůči české společnosti a jejímu vnímání etiky a politické kultury, už dávno by musel odstoupit sám. Jeho odvolání, pokud k němu skutečně dojde, je opravdu pět minut po dvanácté,“ je přesvědčen Adam Komers, bývalý redaktor a šéf regionů v České televizi.

„Sobotka neměl do vlády s Babišem vůbec vstupovat. Anebo si měl dát na počátku podmínku, že Babiš prodá média a nebude čerpat dotace pro své firmy. Premiér vyměnil ochranu demokracie za vlastní mocenskou pozici. Teď za to sklízí kyselé plody. Teď by měl Sobotka říci, že nebude s ANO (a ani s komunisty) po volbách vládnout. To by stačilo,“ uvedl bývalý ministr Martin Bursík.

Opačný názor má předseda Zelených Matěj Stropnický. „Když snesl pan Sobotka pana Babiše čtyři roky, měl by jej snést ještě čtyři měsíce. Odvolávat ho teď je holé pokrytectví,“ napsal.

„Z hlediska morálního jistě ne, z hlediska politického bych asi odpověděl historkou z dějin první republiky, kdy si sám velký Masaryk povzdychl, že Milan Hodža by byl dobrý ministr, jen kdyby nebyl takový korupčník… a pak byl Hodža ministrem unifikací, školství, zemědělství, zahraničí a nakonec premiérem… Realita politiky jde ze své podstaty mimo morální kritéria,“ připomněl historik Michal Stehlík.

„Bude-li vůči Andreji Babišovi zahájeno trestní řízení, tak ano. V opačném případě ne. Pochybnosti o jeho majetku i podnikání jsou zde roky,“ upozorňuje bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.

„Myslím, že na odvolávání už je pozdě,“ má jasno Ivan Langer, bývalý ministr vnitra.

„Odvolán měl být dávno už jen za Čapí hnízdo. Teď by ho však odvolání mohlo posílit – pokud to vůbec ještě jde. Ale riskl bych to,“ navrhuje spisovatel Miloš Urban.

„Andrej Babiš neměl vůbec ve vládě být. Je rizikem pro demokratickou politiku, utváří oligarchistický systém, který společensky, ekonomicky a politicky rozvrátil např. Ukrajinu. Minimálně již po kauze Čapí hnízdo měl být odvolán. V minulosti odcházeli ministři za mnohem menší provinění. Je již ,po dvanácté‛, ale snad premiér nalezne odvahu a veřejnosti důvody odvolání řádně vysvětlí,“ uvedla poslankyně ODS Miroslava Němcová.

„To měl premiér udělat už dávno, spíše s ním ani nikdy neměl dělat koalici a tim legitimizovat spolupráci s člověkem, u něhož je takřka jisté, že spolupracoval s StB. To slušný demokrat nedělá. Podivný způsob nabytí majetku a chytačení s akciemi vlastních firem k tomu. Jinde by takový člověk ministrem být nemohl. Pokud nyní chce Bohuslav Sobotka ministra odvolat, necht to udělá rychle a jasně sdělí důvody, těch mu Andrej Babiš připravil dostatek,“ napsal senátor za TOP 09 Tomáš Czernin.

Problém v odvolání vidí exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Obávám se, že tento krok měl pan premiér udělat nejpozději před rokem. Teď by to dle mého názoru panu Babišovi pomohlo stylizovat se v kampani do role spravedlivého ublíženého…“ předvídá.

„I když by mu to mohlo pomoci, protože by se prohlásil za oběť, měl by ho odvolat. Jde o princip a určitou symboliku, protože tohle je prostě moc a myslím si, že být to obráceně, Babiš by se nezdráhal. Třeba právě pro to, že to možná může pomoci Babišovi, ale takový krok by určitě pomohl Sobotkovi,“ myslí si cestovatel Dan Přibáň.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]