Andrej Babiš označil Pavla Šafra za „parchanta“

Eric Drooker

Článek prestižního amerického politického magazínu Foreign Policy mají podle Andreje Babiše na svědomí čeští novináři. Text, ve kterém autoři zmiňují Babišovu komunistickou minulost a možnou spolupráci s StB a KGB, označil ministr financí za snůšku lží. Za uveřejněním podle něj stojí „takoví parchanti, jako je Šafr“. Obvinění editora Svobodného fóra je jen dalším Babišovým útokem, který nedávno, při svém vystoupení v Poslanecké sněmovně, Šafra označil za psychopata.

Za článek, který významné americké médium uveřejnilo minulý týden a českého ministra v něm označuje za hrozbu demokracie u nás, bude Babiš požadovat omluvu. „Pokud se neomluví, tak si ve Spojených státech najdu advokáty a garantuju vám, že je donutím, aby se omluvili,“ tvrdí rázně Babiš. Podle jeho slov však za vydáním článku stojí novináři od nás. „Minulý týden v pátek mě totálně poblili. To je podraz. A kdo to udělal? Češi! Kdo jiný by to udělal. Je to náhodička, že to vyšlo dva dny předtím, než jsem přijel,“ spekuluje ministr, který je na zahraniční cestě v USA.

Článek o své minulosti, ve kterém se píše o vřelých vztazích miliardáře s dřívějšími vrcholnými politiky nebo nebezpečnosti propojení jeho politické a mediální moci, díky kterému se stal českým oligarchou, přirovnává Babiš ke kauze Vladimíra Růžičky.  Ta se začala řešit dva roky po jejím vzniku. „Představte si, že mně teď ti moji přátelé, to myslím ironicky, vydali nějaký pamflet. To je stejný jako s Růžičkou, dva roky stará záležitost, a někdo to vytáhne,“ říká Babiš.

Babiš trvá na tom, že text má na svědomí Pavel Šafr nebo někdo podobný. Další jméno ovšem ministr ve svém vyjádření, které poskytl serveru Aktuálně.cz, neuvádí. „Je to hnusné svinstvo a budu se soudit. A jsem přesvědčen, že za tím stojí takoví parchanti, jako je Šafr a podobně,“ obvinil Babiš editora Svobodného fóra.

Pavel Šafr na Babišova slova reagoval stručně. „Považuji to za vyznamenání. Děkuji,“ řekl novinář, který je na urážky z vicepremiérovy strany zvyklý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner