Andrej Babiš permanentně šíří lži o EET a popírá svá předchozí vyjádření

ČTK

Andrej Babiš slibuje. | FOTO: ČTK

Nárůst tržeb o 100 procent, o kterém pan ministr hovořil na tiskové konferenci, je nesmysl. V současné době ještě nejsou k dispozici přesná data – např. z přiznání k DPH nebo z daňových přiznání. V systému ADIS jsou navíc značné duplicity dokladů a je tam zapojena i část firem z druhé vlny zavádění EET.

Pan Babiš ve svých vyjádřeních používá stejnou propagandu, jako před třemi lety používali v Chorvatsku. Tam zpočátku výběr daní nepatrně stoupl, brzy ale klesl a muselo se zvyšovat DPH. Nikde ve státech Evropy, kde se zaváděla plošná represe, se výběr daní nezvýšil. Ukazují to i aktuální údaje z Rakouska, kde se registrační pokladny zaváděly k 1. květnu 2016. Pan ministr má ovšem pravdu v tom, že stát nadměrně a nesmyslně zatěžuje svou byrokracií a restrikcemi podnikání zejména v oboru pohostinství.

Co se týče druhé vlny zavádění EET, tak v oboru maloobchodu a velkoobchodu dochází ke krácení tržeb minimálně a v celkovém objemu je tento objem zanedbatelný. Dodatečný daňový přínos zde bude nulový nebo záporný. Velkým problémem jsou e-shopy. EET u plateb kartou je zde značně komplikovaná a někdy i nemožná. Navíc zcela zbytečná. Tisíce e-shopů hlásí ukončení přijímání plateb kartou.

První měsíce fungování EET jednoznačně ukazují, že celý systém je zbytečný, připravený chaoticky a nepromyšleně a nepřináší žádný užitek. Jedná se pouze o další zbytečnou byrokratickou zátěž podnikatelů.

Boleslav Buzek,

zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner