Andrej Babiš potřebuje, aby mu jeho hnutí ještě jednou posloužilo. Co se s ním ale stane pak?

Autogramiáda premiéra Andreje Babiše (ANO) na pražském Chodově (Tom Rimpel / se svolením autora)

Autogramiáda premiéra Andreje Babiše (ANO) na pražském Chodově | FOTO: Tom Rimpel / se svolením autora

Hnutí ANO, v jehož čele stojí bývalý premiér Andrej Babiš, za sebou nemá příliš úspěšný rok. Ve volbách do dolní komory parlamentu neuspělo, neuhájilo první místo a skončilo v opozici. Jaká je budoucnost Babišova uskupení? Z výroků jeho předsedy je cítit určitá bezradnost a přešlapování na místě, on sám sice může kandidovat na prezidenta republiky, co ale bude s jeho hnutím? Příští rok v tomto ohledu leccos napoví.

Je třeba připomenout, že hnutí ANO nemá s působením ve sněmovní opozici žádné zkušenosti, protože bylo vždycky ve vládě, a stejně tak je na tom i jeho šéf Andrej Babiš, který dlouho odmítal, že by jako politik mohl v opozici působit. Ve skutečnosti je nutné jeho avizovanou práci v opozičních lavicích brát s velkou rezervou.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

Krásně se to ukázalo v pondělním rozhovoru v Lidových novinách, kde na otázku, co plánuje v politice dělat, když nechce být členem žádného sněmovního výboru, mimo jiné odpověděl: „Jako poslanec mohu navštěvovat všechny výbory. Určitě budu chodit na rozpočtový výbor, to mě zajímá. Chci také chodit na evropský výbor, přece jen v evropské problematice jsem byl do poslední chvíle aktivní. Nebo zdravotní výbor, tam chci vědět, jestli bude pokračovat náš národní program boje proti rakovině. Vybojoval jsem na něj miliardy v Evropské unii. Také mě zajímá resort práce a sociálních věcí, ten v této chvíli není v pořádku. Má největší výdaje a bohužel se nerealizovalo všech našich 15 bodů boje proti chudobě.“

Posléze Andrej Babiš dodal: „Každopádně já budu navštěvovat výbory dle svého výběru. Hlavně chci ale chodit zase mezi lidi, to mi chybělo ze všeho nejvíc.“ Jinak řečeno, šéf hnutí ANO neplánuje pracovat ve sněmovních výborech. Z toho, co říká, je zjevné, že své působení v opozici pojme po svém a s klasickou prací v dolní komoře parlamentu to nebude mít mnoho společného.

Andrej Babiš a obytňák

Každému, kdo něco málo ví o výborech ve sněmovně, není potřeba dlouze vysvětlovat, že činnost v nich je jádrem práce poslanců, ovšem předseda hnutí ANO Babiš bude do výborů chodit pouze na návštěvy, nikoli jako všichni ostatní členové poslanecké sněmovny, kteří tam chodí do práce.

Danuše Nerudová (Mendelova univerzita / se svolením autora)

Ne, Andrej Babiš se chce soustředit na něco jiného – především hodlá vyrazit mezi lidi a objíždět křížem krážem republiku. S prací poslance a s jeho působením v opozici to však nemá vůbec nic společného. Kdyby chtěl pracovat pro občany, tak bude sedět ve výborech. To mu za to ale nestojí, maximálně za nějakou tu příležitostnou návštěvu.

Aby to bylo jasné už opravdu každému, předseda hnutí ANO se rovněž v pondělí na sociálních sítích pochlubil tím, že kupuje obytný vůz, se kterým chce pravděpodobně od února jezdit za lidmi. Proč asi? Andrej Babiš sice ve zmíněném rozhovoru také tvrdil, že se ke své prezidentské kandidatuře vyjádří až příští rok po vyhlášení voleb a záležet prý bude hlavně na názoru jeho rodiny, která ho na Pražském hradě údajně nechce, republika se však neobjíždí jen tak zbůhdarma pro nic za nic nebo z dlouhé chvíle.

V každém případě je očividné, že sněmovní výbory Babiše vůbec nezajímají, maximálně sem tam dorazí na nějaké jejich jednání, kde se bude probírat něco důležitého, co by mohl využít k tomu, aby k sobě přitáhnul pozornost a upozornil na nějaké své minulé zásluhy, ale soustavnou práci tam od něj očekávat nelze. Z pozice návštěvy to ostatně ani příliš nejde.

Servisní organizace

Celé opoziční působení předsedy hnutí ANO je tak jenom jedno velké divadlo a Andrej Babiš z něj v první řadě vytěží pozici šéfa vládní opozice a také nějaké ty náměty a témata pro svou prezidentskou kampaň; tu ovšem nepovede přiznaně, ale bude se tvářit, že jezdí za lidmi, protože ho přeci baví se s nimi potkávat a protože mu na občanech nadevšechno záleží.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Zajímavější je ovšem to, co z toho všeho plyne pro samotné hnutí ANO. Nakonec to totiž vypadá tak, že stejně jako Andreje Babiše vůbec nezajímá poslanecká sněmovna a práce v ní (v tuhle chvíli je pro něj pouze přestupnou stanicí, která mu má pomoci ke zvolení hlavou státu), nezajímá ho už ani jeho vlastní hnutí.

To bylo už od začátku pouhou servisní organizací, která sloužila jeho zájmům, a především jako prostředek, který Babiše a jeho lidi měl dostat do vlády a do patřičných úřadů. V opozici je už pro něj mnohem méně zajímavé, maximálně mu ještě může posloužit k tomu, aby přispělo k jeho zvolení prezidentem republiky, ale těžko si představit, že pokud se hlavou státu nestane, bude dál setrvávat v opozičních lavicích a pracovat zde, když to nikdy nedělal, a i dnes to vlastně odmítá.

Pokud se nějakým zázrakem hnutí ANO během několika málo let opět nevrátí do vlády, s velkou pravděpodobností postupně odumře, protože jako opoziční strana pro Babiše přestane mít jakýkoli význam. K čemu je ostatně dobrá servisní organizace, která neplní svůj účel a neposkytuje patřičný servis? Taková je zralá na rozpuštění.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články