Andrej Babiš rozeslal poslancům dopis. Zvažte, jestli mě vydáte ke stíhání, píše

Andrej Babiš (ANO) (Úřad vlády ČR)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Poslanecká sněmovna tento týden pravděpodobně rozhodne o tom, zda vydá bývalého premiéra k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Před blížící se schůzí rozeslal Andrej Babiš (ANO) poslancům dopis, ve kterém se ke kauze vyjadřuje a apeluje na poslance a jejich rozhodování. Dopis zveřejnily Seznam Zprávy.

V pondělí dostali poslanci od Andreje Babiše dopis, ve kterém na čtyřech stranách vysvětluje, proč by bylo jeho vydání k trestnímu stíhání neoprávněné. Důvody, pro které je podezříván, bagatelizuje. Stejně tak i celou žádost, na které je hlasování o jeho vydání policii založeno.

(Týdeník FORUM)

Babiš v dopise rozsáhle vysvětluje průběh celé kauzy včetně předchozích žádostí o vydání k trestnímu stíhání. Žádost policie je podle něj nezpůsobilá a neobsahuje dostatek nosných důkazů, na jejichž základě by mohl být podezřelý. Vlastně by v ní podle něj mělo chybět i samotné vysvětlení přestupků a přečinů, kterých se dopustil. Jak prý mohou poslanci rozhodovat o něčem, co není konkrétně specifikováno? Andrej Babiš v dopise uvádí, že hlavním problémem je fakt, že ze žádosti o vydání nedokáže vyčíst, čeho se měl dopustit. „Především se to ale z žádosti nedozvíte ani vy, poslanci, kteří o ní mají rozhodovat,“ píše Babiš v dopise, kde tvrdí, že žádost má právní vady.

„Dovoluji si na vás apelovat, abyste žádost o mé vydání neposuzovali toliko jako formální akt v podstatě již aprobovaný minulými usneseními Mandátového a imunitního výboru a Poslanecké sněmovny, nýbrž abyste zohlednili žádost a její obsah důsledně v kontextu dosavadního průběhu dotčeného trestního řízení,“ stojí v Babišově dopise.

Poslanec a šéf hnutí ANO se obává, že by mohl být vytvořen precedens. Sněmovní kolegy varuje před tím, že nyní jde o „ochranu moci zákonodárné před neodůvodněnými a zcela nesprávnými zásahy moci výkonné cestou zneužití trestního stíhání kohokoliv z nás“.

Přestože bylo Babišovo vydání plénu již v minulosti doporučeno Mandátovým a imunitním výborem, klade bývalý premiér v dopise důraz na pečlivé zvážení celé kauzy. Andrej Babiš není jediným, o jehož osudu budou poslanci hlasovat. Sněmovní výbor totiž navrhl vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) pro jeho roli v kauze Opencard.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]