Babiš nemá proč slavit. ANO nebude dominovat a ČSSD i KSČM míří do propadliště dějin

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš již před časem avizoval, že by v krajích ANO potřebovalo získat silnou pozici, protože jinak budou zástupci demokratické opozice vytvářet koalice proti němu. Vládní strana by tak snadno mohla o hejtmanské posty spíše přijít, než nějaké získat, ačkoli ANO v mnoha krajích ve volbách zvítězí. Na oslavy to tedy nebude. A pokud jde o výsledky koaličních stran ČSSD a KSČM, tam jde o absolutní debakl. Jistě mnohem větší, než strany samy čekaly.

Přes třicet procent získalo ANO pouze v Moravskoslezském kraji. Téměř ve všech ostatních bude možné, aby jej opoziční strany přečíslily a utvořily koalice. O co jde? O jasný vzkaz do těch „velkých“, sněmovních voleb, které se budou konat na podzim příštího roku. Hnutí ANO je porazitelné. Pokud do čela kandidátky postaví někoho tak marného a arogantního, jako je Jaroslava Pokorná Jermanová, existuje reálná možnost, že prostě prohraje.

A hnutí ANO je hlavně přečíslitelné. Demokratické strany se spojovaly do různých koalic a při sčítání se ukazuje, že pokud budou tyto strany stát za tím, že s Babišem se spolupracovat nemá a nesmí, lze si představit, že to s účastí ANO ve vedení krajů nijak slavné nebude, naopak. Výsledek voleb a jejich reálný dopad totiž není ta jedna zabarvená mapa, ale dohodnuté koalice. I v krajských volbách existuje poměrný systém.

Demokratická opozice na mnoha místech uspěla dobře a dokázala, jak důležité jsou předvolební koalice. Kromě nenaplněných ambicí hnutí ANO tady máme dva obrovské propadáky: ČSSD a KSČM. Tak nejprve komunisté – takový hejtman Oldřich Bubeníček, který končí v Ústeckém kraji, zde před čtyřmi lety získal vedení, nyní jsou ale ti samí komunisté rádi, že vůbec překročili pětiprocentní kvorum.

Sociální demokraty jejich předseda Jan Hamáček vede k zániku už několik let. Jeho spojení s hnutím ANO jen posiluje Andreje Babiše a vysává straně zbytky hlasů. Jak známo, pro ČSSD a její kandidáty dnes ve volbách nehlasují ani někteří donedávna pravověrní sociální demokraté. ČSSD propadla téměř ve všech krajích. V celostátním průměru získala sotva pět procent. Nebude mít žádného hejtmana, zásadně oslabí v senátu.

Andrej Babiš nemůže být spokojen. Oslabila jej neschopnost řešit koronavirovou krizi, vládní chaos, a ukázalo se, že prázdné sliby v kombinaci s naprosto tragickou personální politikou sice nějaký potenciál mají, ANO ale narazilo na strop. Bez koaličních partnerů vládnout nemůže, do spojení s ním se už ale nepohrne téměř nikdo. Ukázaná platí, slavit se příliš nebude.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner