Andrej Babiš se cítí být nejlepší, nejpracovitější, nejmoudřejší a nejmorálnější

Andrej Babiš (kauzasever.cz)

Andrej Babiš | FOTO: kauzasever.cz

Jak jsme již informovali, vicepremiér, ministr financí, velkopodnikatel, mediální magnát a jeden z největších příjemců státních dotací Andrej Babiš nevystoupí v dnešní diskusi Poslanecké sněmovny k návrhu na omezení podnikání ministrů ani o něm nebude hlasovat. Podle svých slov místo toho jedná ve sněmovně s ministry Mládkem a Marksovou o návrhu státního rozpočtu. Novinářům řekl, že hlasovat o zákonu nazývaném „Lex Babiš“ nebude. Možná si ale prý vyfotografuje na památku hlasovací tabuli. To zní výhrůžně.

V případě, že novela zákona o střetu zájmů projde, předá Babiš věc svým právníkům, aby posoudili další kroky.

Ministr financí Andrej Babiš ()

Nejpůvabnější je ovšem Babišovo nejnovější vysvětlení, proč principiálně nesouhlasí s tím, aby jako ministr nesměl vlastnit média, čerpat státní dotace a získávat veřejné zakázky. „Lidi už zapomněli, že politici, jak říkal Aristoteles, měli by být ti nejlepší z nás. Ti nejpracovitější, nejmoudřejší, nejmorálnější. U nás je ta tradice, že do politiky jdou lidi, aby se uživili, a jsou tam dlouho,“ prohlásil oligarcha.

aTeo

Koláž „Sprasitel“

„Myslím, že politici by měli být lidi, kteří se věděli postarat o sebe, o rodinu, o přátele a mají šanci se postarat o lidi víc než politici, kteří se neuměli postarat ani sami o sebe,“ dodal.

„Nevidím důvod, že když někdo vybuduje rodinnou firmu a potom z nějakých důvodů by chtěl jít do politiky… proč už dopředu mu tradiční strany říkají, že nemůže,“ pokračoval Babiš. Trend ve světě je podle něj úplně opačný. Vyjmenoval Francii, Polsko a Spojené státy. „Pokud já vím, tak jen v Rakousku je obdobný zákon, ale v jiných státech to není. Myslím si, že v Německu nebo v jiných krajinách je to obdobné. Já se podle toho chovám. Já nemám pocit, že bych něco porušoval,“ tvrdí Babiš. „Je to zákon, který upírá všem podnikatelům angažovat se v politice,“ shrnul svůj postoj.

Andrej Babiš (ČTK)

Schvalování novely zákona o střetu zájmů patří k nejsledovanějším bodům dnešního jednání dolní komory parlamentu. Poslanci budou hlasovat o návrhu poslance Jana Chvojky (ČSSD), podle kterého by členové vlády nesměli ovládat firmy včetně médií. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek navíc navrhuje, aby společnosti, v nichž by měli členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, nedosáhly na nenárokové státní dotace a na veřejné zakázky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]