Babiš se na sněmu ANO vydává za liberála a útočí na ČSSD

Eric Drooker

Předseda liberální strany v Evropském parlamentu, Belgičan Guy Verhofstadt, stojí na tribuně 3. sněmu hnutí ANO a obdivně blahořečí Andreji Babišovi. Říká mu: „Andreji, udělal jsi kus obrovské práce, sehráváš významnou roli na celé evropské scéně a mě by zajímalo, jak bys formuloval další cestu Evropské unie. Konečně je v české politice síla, která je schopná konstruktivní evropské politiky.“ Vedle sedí šťastný Andrej Babiš a neskrývá euforii.  Pan Verhofstadt pak plameně kritizuje Rusko a hájí evropské sankce. Emotivně hovoří o zavražděném novináři a politikovi Borisi Němcovovi. Asi si vůbec nevšiml, že o postoji k rusko-ukrajinské krizi Andrej Babiš vůbec nemluví, že sankce zpochybňuje a neveřejně i obhajoval ruskou anexi Krymu.  Prostě přivítal Andreje Babiše a jeho hnutí v evropské liberální rodině.

Andrej Babiš přednesl na sněmu sebevědomý projev, v němž bilancoval obrovský úspěch svého hnutí. Připomněl, že ANO vzniklo proto, že staré strany selhaly, nestaraly se o lidi a kmotři řídili stát skrze premiérovu milenku. Babiš zaútočil i na svého koaličního partnera Sociální demokracii, která ohrožuje stát rozhazováním peněz, a tedy korupcí vlastních voličů. Zároveň řekl, že ČSSD neměla mít ve vládě osm ministrů, když měla ve volbách skoro stejný výsledek jako ANO, jež má ministrů šest. Dodal, že stejně po ČSSD bude třeba později situaci v jejích rezortech napravit. Je zjevné, že Babiš považuje ODS a TOP09 za definitivně poražené strany, KDU-ČSL je pod hranicí jeho rozlišovacích schopností a jedinou stranou, kterou ještě bere vážně a zároveň ji označuje za další cíl pro svá jatka, jsou sociální demokraté.

Za skutečně grandiózní podvod a velkolepé divadlo je třeba označit liberální kartu. Hned na počátku Babiš zdůraznil, že základní hodnotou jeho hnutí je svoboda jednotlivce a férová soutěž politických sil. Volal také po novém zákonu o financování politických stran a po většinovém politickém systému, který by zjednodušil dosavadní systém na pouze dvě fakticky soutěžící strany, které by mohly v případě vítězství převzít za stát kompletní zodpovědnost.  Ještě nikdo neuměl v posledních pětadvaceti letech na české politické scéně tak dokonale prezentovat vznešené ideály svobody, jež by byly v tak přímém rozporu s jeho každodenními činy. Kdyby opravdu Babiš tak miloval svobodu jednotlivce, nemohl by ovládat gigantické mediální impérium a umlčovat své kritiky. Nemohl by bránit šíření informací, jež se mu nehodí do krámu.

Andrej Babiš má naprostou pravdu v jedné věci, český stát v mnoha ohledech nefungoval efektivně a lidem tato neefektivita stále více vadila. Jeho prezentace České republiky jako korupční džungle je zcela účelová a záměrně vyhnaná do extrému, protože jde o marketingový motor jeho moci. Nic zatím ovšem nenasvědčuje, že by se právě v otázce vyšší efektivity státu a v transparentnosti politiky něco měnilo díky hnutí ANO k lepšímu.

To, co Babiš ale opravdu ovládá, je marketing. Použil naprosto zmateného a neinformovaného evropského liberálního politika, aby mu dosvědčil jeho liberalismus. Zinscenoval divadlo, kde hnutí ANO působí po stránce svého designu, jako moderní politická kultivovaná síla, která čelí extrémům a umí se zbavit intrikaření starých stran. Toto divadlo je velkolepé a Babiš je skutečně na vrcholu. Pozná se to mimo jiné i podle toho, že mu u oltáře moci ministruje profesor Václav Bělohradský, kterého osobní moc vždy zvláštním způsobem magnetizovala. A takových liberálů je nyní v Babišově Centru pohybové kultury tolik, že by se z toho Friedrich von Hayek asi rozplakal nadšením.

Jen jedno si zapamatujme. Řeči o liberalismu jsou u člověka, který je známý cíleným vytvářením monolitních a monopolních struktur a faktickým omezením svobodné žurnalistiky, směšné. Podstatnější je, že Andrej Babiš sice volá po formulaci národních zájmů, ale v jeho projevu chybí jediné slovo o nejvážnějším tématu této doby. O ruské agresi. Je třeba se silně obávat chvíle, kdy bude Andrej Babiš opravdu formulovat naše národní zájmy.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]