Andrej Babiš má pravděpodobně tentokrát problém, který může mít negativní dopad i na některé jeho dosavadní přesvědčené příznivce. Dotační kauzy, kauzy s dluhopisy či nejasné peníze na nákup vlastních firem. Velké věci, ale pro většinu občanů těžko srozumitelné, těžko představitelné. Neplyne z nich žádný bezprostřední pocit, že se jim děje něco špatného. Nynější postupně vycházející nahrávky mohou mít ale reálný efekt, neboť Andrej Babiš je přichycen při jasném lhaní veřejnosti.

Opakovaně tvrdil, že do práce svých novin nebude zasahovat. Šel až tak daleko, že přísahal na zdraví svých vlastních potomků. „Já můžu tady veřejně prohlásit na zdraví mojich čtyř dětí a dvou vnuček, že já v žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře,“ pronesl majitel Agrofertu a šéf hnutí ANO na archivním záznamu České televize 27. června 2013. Přísahou na zdraví svých potomků chtěl asi dodat na síle a pocitu upřímnosti takového sdělení. O to horší a cyničtější je to ale přísaha, když se ukáže opak. Mimochodem děti použil Andrej Babiš i v kauze Čapího hnízda.

Jak může poté občan věřit čemukoliv, co Andrej Babiš tvrdí i v jiných věcech. Když slovo politika ztratí váhu zjevnou lží, tak je to většinou začátek jeho konce. Případů z minulosti i nedávné doby máme mnoho. Michal Hašek lhal o lánské schůzce a přišel jeho politický pád. Stanislav Gross se na veřejnosti vykrucoval, jako to činí Andrej Babiš, když v jednu chvíli tvrdí, že nahrávka je jasný podvrh, a za moment zas, že je pravá, ale že to na něj připravili a podobně. Kdysi populární Stanislav Gross politicky skončil, když se na veřejnosti vykrucoval kvůli kauze nákupu svého bytu. Předsedu ODA Jana Kalvodu svého času zničilo lhaní o existenci vlastní rigorózní zkoušky. A tak dále. Prokázané lhaní volič nemá rád. V jiných případech by navíc fungoval tlak členů vlastní strany na předsedu, což v případě ANO samozřejmě není v podstatě možné.

Na nové nahrávce se potvrzuje klíčový vztah s exšéfem ÚOOZ Robertem Šlachtou. Babiš zmiňuje, že se mu Šlachta svěřil, že by chtěl být policejním prezidentem. Přitom před necelým rokem prohlašoval, že jeho vztah k šéfovi ÚOOZ je jasná lež. Naopak tedy zase lhal Babiš. Nahrávky rozhodně nejsou něco, co by mělo patřit do naší a vlastně jakékoliv normální politické kultury. To ale nyní už nezmění nic na jejich obsahu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner