Andrej Babiš se prezidentem nestane, tvrdí průzkum. Porazil by ho Petr Pavel

Andrej Babiš, Petr Pavel (Evropská unie / Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Andrej Babiš, Petr Pavel | FOTO: Evropská unie / Zuzana Bönisch / se souhlasem

V červencovém modelu prezidentských voleb zůstává na prvním místě Andrej Babiš (ANO). Šéfa hnutí ANO by v prvním kole volilo 25,5 % lidí. Na druhém místě by se ziskem 21 % skončil Petr Pavel. Ten by však v druhém kole prezidentských voleb Babiše porazil. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Median.

Podle červencového modelu agentury Median by se do druhého kola prezidentské volby dostali Andrej Babiš a Petr Pavel. „Na základě rozhodnutých voličů, kteří by přišli k volbám, má vyšší podporu Petr Pavel (59,5 %),“ přiblížili výzkumníci případný souboj ve druhém kole. Andreje Babiše by v tomto případě volilo 40,5 % lidí. Čtvrtina respondentů však podle autorů průzkumu není rozhodnuta, zda a koho by v tomto případě volila.

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze (ČTK / FORUM 24)

Pokud jde o první kolo volby, Andrej Babiš si udržel stejnou podporu jako v předchozím modelu, a to 25,5 %. Tu má zejména u lidí starších 64 let, dále mezi lidmi jen se základním vzděláním a absolventy středních škol bez maturity.

Podpora Petra Pavla zůstává na 21 %. Jeho volba je nejčastější mezi lidmi ve věku 25 až 54 let. Zaznamenává také nejvyšší podporu mezi absolventy vysokých škol a mezi podnikateli. Je významně více zvažován mezi muži.

O třetí místo se dělí Marek Hilšer a Danuše Nerudová s podporou 7,5 procenta , následuje odborový předák Josef Středula se 7 procenty.

Volební potenciál pro první kolo volby má Petr Pavel (34,4 %), za ním následují Andrej Babiš (33,5 %), Pavel Fischer (21,1 %), Marek Hilšer (19,1 %), Danuše Nerudová (17,5 %), Josef Středula (15,5 %) a Miroslava Němcová (15,4 %).

Pokud by se prezidentské volby konaly letos v červenci, podle svého vyjádření by se jich určitě zúčastnilo 62,5 % respondentů, dalších 7,5 % dotázaných volební účast zvažuje. „K prezidentským volbám by nyní nešlo 25 % dotázaných. 16,5 % uvádí již nyní, že by k těmto volbám nešlo určitě. 5 % respondentů ještě není rozhodnuto, zda se volby prezidenta ČR zúčastní,“ uvedli autoři výzkumu.

Průzkum probíhal od 24. června do 5. srpna metodou CAWI a CAPI. Zúčastnilo se ho 1002 respondentů ve věku 18 a více let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články