Andrej Babiš se ve sněmovně zaštítil francouzským extremistou

ČTK

Premiér Andrej Babiš v poslanecké sněmovně | FOTO: ČTK

Během svého pátečního projevu ve sněmovně před hlasováním o svém vydání k trestnímu stíhání pokračoval Andrej Babiš v opakování své mantry o politickém pozadí celé kauzy Čapí hnízdo. Oproti předchozí rétorice, která se omezovala na zpochybňování nezávislosti českých orgánů činných v trestním řízení se však tentokrát musel vymezit také vůči evropským institucím, konkrétně úřadu OLAF a Evropské komisi. A jako důkaz jejich nedůvěryhodnosti si vybral citát autority vskutku prvotřídní, francouzského europoslance jménem José Bové. Ten je ve své rodné zemi nechvalně znám jako extremista, schopný pro prosazení svých myšlenek použít jakýchkoli prostředků včetně krádeží i hrubého násilí.

Extremista Bové je celoživotním aktivistou, výrazně levicového typu s agrárním nátěrem. Díky tomu si ve Francii vybudoval jakousi auru bojovníka za dobro, která ho v roce 2014 vynesla až do Evropského parlamentu. Nejznámější kauzou José Bového je zničení nedostavěné restaurace McDonald’s ve městečku Millau. Bové ho předem oznámil na tiskové konferenci a poté spolu s cca 300 dalšími aktivisty uskutečnil. Škoda tehdy dosáhla výše 120 000 eur. Bové byl jakožto organizátor a aktivní účastník akce odsouzen k nepodmíněnému trestu. Důvodem k celé akci byl podle Bového protest proti nekvalitnímu jídlu a kapitalismu bez hranic.

Ačkoli je jistě nejznámější, aféra s McDonaldem nebyla první ani poslední nezákonná aktivita dnešního europoslance Bového. V minulosti byl mnohokrát odsouzen za ničení geneticky modifikovaného osiva, za opakované ničení polí osetých geneticky modifikovanými plodinami, za krádež plánů k výstavbě vojenské základny a dokonce i za omezování osobní svobody.

Je nepravděpodobné, že by Andrej Babiš se svými vazbami na Francii o minulosti a ideologických východiscích Bového nevěděl. Je mnohem více uvěřitelné, že pouze účelově použil Bového vyjádření, neboť neměl lepší munici na zpochybnění nezávislosti evropských orgánů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner