Poslanecká sněmovna dnes zažije dosud nevídanou akci. Demokratické politické strany zřejmě společnými silami prosadí zákon o střetu zájmů, jehož smyslem je zabránit dominantnímu celospolečenskému vlivu nebezpečně silného hráče, který si pro sebe kumuluje ekonomickou, mediální a politickou moc. Andrej Babiš oznámil skrze deník Právo, že se jednání sněmovny nezúčastní, protože zákon je o něm a proti němu.

V tom se oligarcha, vydavatel a ministr financí opravdu neplete. Zákon je o něm. A je potěšujícím výrazem přeci jen jisté slabosti, že se jednání sněmovny vyhne. A také je potěšující, že se demokratické strany konečně odhodlaly ke společné akci.

Většina, kterou demokratické strany disponují, je ovšem těsná. V ČSSD není jasné stanovisko bývalé ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která má za to, že zákon je na hranici ústavnosti. Marie Benešová ještě nedospěla k poznatku, že základy demokratické ústavnosti ohrožuje právě kumulace tak ohromné moci, jež prakticky likviduje svobodnou a férovou soutěž politických sil v zemi. Poslanci TOP 09 budou pravděpodobně hlasovat pro zákon všichni. Postoj ODS je komplikovaný kvůli novému registru majetkových přiznání politiků, který zákon z dílny ČSSD zavádí. Tomu lze zcela rozumět, neboť inflace registrů je citelným zásahem do osobní svobody. Nicméně většina členů ODS zřejmě podpoří celkový návrh s ohledem na převažující riziko mocenské hegemonie Andreje Babiše. Zákon podpoří zřejmě také lidovci.

Lze odhadnout, že komunistická strana zákon spíše nepodpoří. Nejde o to, že by komunisté milovali Andreje Babiše, neboť jim ubírá hlasy a takříkajíc samotný smysl existence. Nicméně jejich inklinace setrvale poškozovat demokracii v České republice je podle dosavadních signálů silnější než jejich pud sebezáchovy.

Bude zajímavé sledovat, zda zákon nepodpoří někdo z hnutí ANO. Jednalo by se však zcela jistě o výjimečný zjev, přirozený následek vyvržení či secese.

Vyjádření Andreje Babiše nepostrádá nic z kouzla jeho osobnosti. Oligarcha řekl deníku Právo: „Mě to nezajímá. Když to bude hotové, tak to dám právníkům, jestli se mi neupírají práva.“ Věřme, že právo vlastnit Českou republiku bude Andreji Babišovi skutečně upřeno.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora