Andrej Babiš se vyhne jednání Sněmovny o tom, jak mu přistřihnout křidélka

Eric Drooker

Poslanecká sněmovna dnes zažije dosud nevídanou akci. Demokratické politické strany zřejmě společnými silami prosadí zákon o střetu zájmů, jehož smyslem je zabránit dominantnímu celospolečenskému vlivu nebezpečně silného hráče, který si pro sebe kumuluje ekonomickou, mediální a politickou moc. Andrej Babiš oznámil skrze deník Právo, že se jednání sněmovny nezúčastní, protože zákon je o něm a proti němu.

V tom se oligarcha, vydavatel a ministr financí opravdu neplete. Zákon je o něm. A je potěšujícím výrazem přeci jen jisté slabosti, že se jednání sněmovny vyhne. A také je potěšující, že se demokratické strany konečně odhodlaly ke společné akci.

Většina, kterou demokratické strany disponují, je ovšem těsná. V ČSSD není jasné stanovisko bývalé ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která má za to, že zákon je na hranici ústavnosti. Marie Benešová ještě nedospěla k poznatku, že základy demokratické ústavnosti ohrožuje právě kumulace tak ohromné moci, jež prakticky likviduje svobodnou a férovou soutěž politických sil v zemi. Poslanci TOP 09 budou pravděpodobně hlasovat pro zákon všichni. Postoj ODS je komplikovaný kvůli novému registru majetkových přiznání politiků, který zákon z dílny ČSSD zavádí. Tomu lze zcela rozumět, neboť inflace registrů je citelným zásahem do osobní svobody. Nicméně většina členů ODS zřejmě podpoří celkový návrh s ohledem na převažující riziko mocenské hegemonie Andreje Babiše. Zákon podpoří zřejmě také lidovci.

Lze odhadnout, že komunistická strana zákon spíše nepodpoří. Nejde o to, že by komunisté milovali Andreje Babiše, neboť jim ubírá hlasy a takříkajíc samotný smysl existence. Nicméně jejich inklinace setrvale poškozovat demokracii v České republice je podle dosavadních signálů silnější než jejich pud sebezáchovy.

Bude zajímavé sledovat, zda zákon nepodpoří někdo z hnutí ANO. Jednalo by se však zcela jistě o výjimečný zjev, přirozený následek vyvržení či secese.

Vyjádření Andreje Babiše nepostrádá nic z kouzla jeho osobnosti. Oligarcha řekl deníku Právo: „Mě to nezajímá. Když to bude hotové, tak to dám právníkům, jestli se mi neupírají práva.“ Věřme, že právo vlastnit Českou republiku bude Andreji Babišovi skutečně upřeno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články