Andrej Babiš si vymyslel příběh, který ho má udržet v premiérském křesle. Českou republiku to přijde draho

Premiér Andrej Babiš (ANO) (twitter Andreje Babiše)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: twitter Andreje Babiše

Letošní volby do poslanecké sněmovny se neúprosně blíží. Konají se už za sedm měsíců, které utečou velmi rychle. V Česku sice naplno zuří pandemie koronaviru, přesto ale vstupujeme do předvolebního období, které ovlivňuje jednání a vystupování jednotlivých politiků a politických uskupení. Nejviditejněji to můžeme pozorovat u premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Při poslechu vystoupení Andreje Babiše v nedělí Partii na CNN Prima News se dalo velmi snadno dojít k závěru, že předseda vlády už z velké části na řešení pandemie v České republice rezignoval a naplno se soustředí na nadcházející říjnové volby do poslanecké sněmovny, které jsou tím jediným, co ho v tuto chvíli opravdu zajímá.

Eric Drooker

Jednoduše řečeno premiér Babiš jede volby a vše ostatní tomu přizpůsobuje. Stačilo ho chvíli poslouchat a každému muselo být jasné, o co tady jde. Takový proud sebechvály a snahy předvést se v co nejlepším světle překračoval i Babišův běžný standard. Ten už tak je napěchovaný zájmenem „já“, kterým předseda hnutí ANO chce upozornit na to, co všechno dělá a jak neúprosně a urputně usiluje o naše blaho.

Bylo vidět, že o koronaviru, o opatření proti jeho šíření a o našich dalších vyhlídkách v této nelehké situaci a vůbec o nějaké vládní strategii, co bude dál, se Andreji Babišovi nechce příliš mluvit. Asi není moc o čem se bavit, protože žádná strategie neexistuje, a hlavně premiér moc dobře ví, že řečmi na tohle téma by si jenom uškodil. Pozornost naopak neustále stáčel k tomu, jak agilně a neúnavně shání vakcínu, což prodával jako svoji největší zásluhu.

Hovory o pandemii chce přenechat epidemiologům a odborníkům a sám chce působit jako krizový manažer, který není k zastavení a který se může přetrhnout, aby nás zachránil – spal by klidně i méně než čtyři hodiny denně – a který dělá všechno pro to, abychom měli dost vakcíny, a který nad všemi práská bičem, aby makali a makali.

Babišova chaotická hyperaktivita

K čemu to celé směřuje, k čemu to vlastně je a co nás v následujících týdnech a měsících čeká a co se má dělat kromě toho, že se mají dodržovat zpřísněná opatření, ve vládě nikdo neví a neví to ani Andrej Babiš. Jediné, co má na paměti, je, že chce vyhrát volby a že před nimi musí kmitat a předvádět co největší hyperaktivitu a tohle svoje kmitání, horečnou činnost a zaneprázdněnost prodávat jako svůj krizový management a jako něco, co nikdo jiný neumí a co v první řadě neumí politici, kteří nikdy nebyli ničím jiným a kteří v životě nic nevybudovali a neřídili a tak dále a tak podobně, jak stále dokola premiér Babiš opakuje.

(ČTK)

Jestli jeho aktivita je k něčemu dobrá a jestli přináší nějaké ovoce, už ale nezkoumá a koneckonců ho to asi ani příliš nezajímá. Žádnou strategii a plán, jak vyvést zemi z krize, nemá. Nic neřídí a žádný krizový management ve skutečnosti nedělá.

Jediný plán a strategie, podle kterých Andrej Babiš nejpozději od víkendu jede, je velmi prostý: blíží se volby, a proto je nutné vytvářet dojem, že jediný premiér Babiš dokáže všechno zařídit, sehnat a přivézt, takže všechno bude – předseda vlády domluví a doveze vakcínu, strašně moc vakcíny z různých koutů světa a zachrání tak celou Českou republiku a její obyvatele. Žádná jiná strategie a plán neexistuje.

Na tom, jestli bude mít nějaké výsledky, nakonec vůbec nesejde. Důležité je, že Babiš něco přiveze a že to veřejnosti jako úspěch a záchranu prodá, i když to žádný úspěch a záchrana nebude. Nic jiného už Andreje Babiše nezajímá, o nic jiného se už nestará a o nic jiného už ani neusiluje.

Jde mu jen o to nafouknout své titěrné a chatrné úspěchy, co to jen půjde, a znovu tak lidem nacpat do hlavy, že je mnohem schopnější než tradiční politici. Ačkoli i tohle je už na první pohled nesmysl, protože největším soupeřem a konkurentem Babišova hnutí dneska již nejsou tradiční politici, nýbrž koalice Pirátů a Starostů a nezávislých.

Vybájený příběh o schopném manažerovi

Ona to ale byla lež vždycky. Babišovy schopnosti to byla celou dobu jen bezkoncepční a chaotická hyperaktivita spojená s dobrým marketingem, který ji přetvořil v příběh o schopném manažerovi. Dnes se Andrej Babiš a spol. tenhle recept na úspěch pokouší jen znovu zopakovat v situaci, kdy je to však maximálně škodlivé.

Eric Drooker

Máme totiž premiéra, který místo aby ukazoval cestu, kudy se ubírat, abychom současnou pohromu co nejdříve překonali, shání po Evropě vakcínu, aby si z ní vyrobil a vykonstruoval příběh, který mu zachrání volby a udrží ho v premiérském křesle. V současné situaci je ovšem tahle jeho předvolební šaráda asi to nejhorší, co by mohl udělat.

Prezident Miloš Zeman se premiérovi Babišovi v tomto ohledu snaží co nejvíce pomáhat. Jeho nedělní výrok o tom, že pandemie u nás skončí v září zásluhou očkování, míří právě tímto směrem. Zeman by rád ukonejšil veřejnost a ukázal jí alespoň nějaké světlo na konci tunelu, tak aby Andrej Babiš celou situaci pokud možno politicky ve zdraví přežil.

Babiš se ale pohřbívá sám. V neděli tak například prohlásil: „U mě, když je krize, tak mi stoupá výkon. 1997 povodně, Precheza čtyři metry vody. Spadly dva mosty. 2002 Lovochemie pod vodou. 2013 výbuchy chemiček. Já jsem krizový manažer. Ty lidi, který mě kritizují, se živí politikou. Já se neživím politikou. Já dělám zdarma. Všechno posílám samoživitelkám. Dělám maximum.“

Není vůbec důležité, jaký má Andrej Babiš výkon, kolik hodin denně pracuje, ani to, že dělá maximum. Podstatné jsou jenom výsledky a ty můžeme vidět každý den, když se podíváme do statistik nakažených a zemřelých a srovnáme je s jinými státy. Premiér Babiš bude před volbami tvrdit to, co říká už teď, že bojuje za to, aby ochránil životy našich lidí, a že má konkrétní výsledky.

Pravda není ani jedno, bojuje sám za sebe, kdyby se snažil životy lidí ochránit a nemyslel u toho na své volební preference, tak dnes nejsme tam, kde jsme. A několik měsíců před volbami se to jen dále stupňuje a lepší to už nebude: Andrej Babiš se snaží vyhrát volby a zbytek je jen prostředek k tomu, aby uspěl.