Andrej Babiš: Střet zájmů to není a ani nemůže, Agrofert neovládám

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl k závěrům auditu Evropské komise, že střet zájmů nemá a ani nemůže mít, jelikož holding Agrofert neovládá a neřídí. Podle několika europoslanců sdělili zástupci komise členům kontrolního výboru, že závěry potvrzují konflikt zájmů českého premiéra. Konečná verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů by se do Česka měla dostat v lednu.

„Ohledně stanoviska EK se budete muset obrátit na ministerstvo pro místní rozvoj. Já žádné stanovisko EK neobdržel a ani neznám jeho obsah. Se mnou za celou dobu nikdo nejednal! Co se týká akcií Agrofertu, tak ty jsem převedl v důsledku Lex Babiš v únoru 2017 do svěřenských fondů a od té doby s nimi nedisponuji, Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a ani mít nemůžu,“ napsal ČTK Babiš.

Eric Drooker

„Ta zpráva je konečná a definitivně říká, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů,“ řekl ČTK lidovecký člen výboru Tomáš Zdechovský. Tuto informaci potvrdil i další poslanec přítomný dnešnímu jednání. Podle Zdechovského komise zároveň uvedla, že neproplatí firmám kolem Agrofertu žádné dotace od léta 2018, kdy vstoupila v platnost zpřísněná unijní pravidla o střetu zájmů.

Česká republika by do unijního rozpočtu mohla vracet kolem 450 milionů korun. To alespoň uvádí předběžná auditní zpráva.

Kontrolní výbor Evropského parlamentu v květnu letošního roku Andreje Babiše vyzval, aby odstoupil, nebo přestal přes firmy spojené s Agrofertem inkasovat peníze z rozpočtu Evropské unie, pokud se jeho střet zájmů skutečně prokáže.

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) jedná vláda zcela v souladu s českými zákony, které v tomto případě nic o střetu zájmů neříkají. „Nevím, co potvrdila Evropská komise. My se řídíme českými zákony a české zákony nic o střetu zájmů v tomto případě neříkají. My nemůžeme jednat jinak než podle českých zákonů a tam podle našeho názoru jednáme zcela v souladu s nimi,“ uvedl po dnešním jednání vlády. Vicepremiér také odmítl, že by jeho stanovisko určovala loajalita k Babišovi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články