Andrej Babiš už svoji kandidaturu na prezidenta připouští, připravit se na ni musí i jeho případní protikandidáti

Andrej Babiš (ANO) na schůzi Poslanecké sněmovny. (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) na schůzi Poslanecké sněmovny. | FOTO: ČTK

Premiér v demisi Andrej Babiš konečně připustil, že by mohl kandidovat na prezidenta republiky. Není to žádné velké překvapení. Babišova kandidatura na post hlavy státu je naprosto logická a předseda hnutí ANO by byl sám proti sobě, kdyby se prezidentského klání nechtěl zúčastnit. Otázka je, jak si s Babišem coby protikandidátem poradí ostatní případní prezidentští uchazeči.

Andrej Babiš na své facebookové stránce zveřejnil video, na kterém odpovídá na dotaz, jestli bude kandidovat na prezidenta: „Je to ten klasický dotaz novinářů, všichni se na to ptají, tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat ty petiční archy a posbírali by dost podpisů. Ale nechci předjímat. Uvidíme. Teďka to fakt není téma,“ prohlásil předseda vlády v demisi.

()

Je to zatím velmi opatrné prohlášení. Jeden z prvních pokusných balónků. V minulosti přitom Andrej Babiš svoji prezidentskou kandidaturu opakovaně odmítal, ale v poslední době už tak kategorický ve svých vyjádřeních na toto téma nebyl. Jeho aktuální prohlášení, byť je v něm jen lehký příslib toho, že by do toho za určitých podmínek mohl jít, ovšem znamená, že je to nejenom už hotová věc, ale že šéf hnutí ANO se na svoji kandidaturu na prezidenta dokonce již intenzivně připravuje.

Rozhodně si nelze myslet, že 50 tisíc podpisů občanů, které jsou nutné k prezidentské kandidatuře, se dá dohromady jen tak zespodu bez toho, že by to někdo organizoval a podpisy aktivně sbíral. Druhá možnost je, že uchazeče o funkci prezidenta navrhne alespoň dvacet poslanců či minimálně deset senátorů, ale to je očividně cesta, kterou se Andrej Babiše ubírat nehodlá, protože samozřejmě působí mnohem lépe, když ho do volby prezidenta vyšlou občané.

Babišův hlavní vyzyvatel

V každém případě ostatní možní prezidentští kandidáti a kandidátky musí počítat s tím, že jejich ústředním soupeřem bude právě předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který bude na post hlavy státu kandidovat z pozice opozičního vůdce v dolní komoře parlamentu.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Sázková kancelář Fortuna má aktuálně nejlepší kurz vypsaný na čtveřici, o jejíž prezidentské kandidatuře se nejčasněji hovoří: Andrej Babiš má kurz 3.1, bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Petr Pavel 3.5, rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová 9.00 a senátor Pavel Fischer 9.25.

Další zvažovaní kandidáti a kandidátky jsou na tom už o poznání hůře: předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula má kurz 16.00 a šéf hnutí STAN Vít Rakušan, senátorka Miroslava Němcová, předseda senátu Miloš Vystrčil a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek mají shodně kurz 17.00.

Je jasné, že pokud Andrej Babiš bude kandidovat, o čemž nelze moc pochybovat, bude jedním z velkých favoritů prezidentského klání. Klíčové pak bude to, komu se podaří co nejdříve vyhoupnout do sedla jeho největšího protikandidáta. Zatím na to aspiruje armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, ale to se ještě může změnit. Dokonce je celkem pravděpodobné, že se tak stane. Stále se do pozice favorita či favoritky může dostat i někdo docela nečekaný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články