Andrej Babiš ve sněmovně hrubě urážel novináře z Deníku Referendum

Andrej Babiš ve sněmovně (ČT)

Andrej Babiš ve sněmovně | FOTO: ČT

Během včerejších interpelací premiér Andrej Babiš (ANO) v poslanecké sněmovně hrubě urážel novináře. Stalo se to v odpovědi na dotaz poslance Stanislava Blahy z ODS, který požadoval vysvětlení podivného mlčení vlády v případu ekologické katastrofy na řece Bečvě. 

Babišovi během odpovědi k tomuto tématu viditelně ujely nervy. Začal chrlit nesouvislé věty a přešel do osobního výpadu proti poslanci Blahovi, který podle něj neumí nic jiného než program Antibabiš jako celý Demokratický blok. Pak pronesl větu na adresu novinářů z Deníku Referendum, kteří ve své reportáži odhalili zřetelnou souvislost mezi otravou Bečvy a chemičkou DEZA z holdingu Agrofert, ovládanou premiérem Babišem skrze svěřenské fondy.

Premiér z parlamentní tribuny doslova řekl: „Jo, takže potom samozřejmě tady ta, Deník Referendum, to je ta snad nejhorší žumpa, co tady je, novinářská, která zase lže, jak v minulosti lhala. Vy fakt nemáme jiný program než Agrofert nebo Babiše? To je fakt jako velká bída. Velká bída.“

Šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka sdělil pro FORUM 24, že premiérovo chování považuje za nepřijatelný a nevybíravý útok a urážku a hodlá se soudit. Patočka spolu s reportérkou Zuzanou Vlasatou přinesli standardní investigativní reportáž, v níž se drží profesionálních standardů žurnalistické práce. Dohledávání a zjišťování Zuzany Vlasaté vedlo k jasnému závěru, že kyanid se do řeky dostal v místě, kde je jen jeden průmyslový zdroj, a to právě Babišova DEZA. Novináři dále doložili, že státní úřady v tomto případu zatloukají a klamou.

Na obranu redakce Deníku Referendum se postavila řada uživatelů na sociálních sítích včetně novinářů.

Přesný průběh diskuse mezi poslancem Blahou a premiérem Babišem podle sněmovního stenoprotokolu:

Poslanec Stanislav Blaha: „Dne 20. září do Bečvy unikl kyanid, který zahubil 40 tun ryb a poškodil říční ekosystém. Váš ministr Brabec zvolil strategii mlčení a odvolává se přitom na policii. Alespoň tak nám to tvrdil minulý týden na výboru pro životní prostředí. Co se ale musí tajit, když se vlastně nic neví? Nebo je to jinak? Máte informace, které lidem jen nechcete říct?

Dne 28. října 2008 z chemičky DEZA uniklo 20 tun naftalenu, který ucpal kanalizaci. Pracovníci DEZA nahřívali naftalen horkou parou, aby se odpařil. Jenomže naftalen začal být cítit a zápach hlásili lidé valmezské policii. Přesto DEZA zatloukala víc než týden a únik přiznala až po jedenácti dnech. Předpokládám, že si na tuto situaci dobře pamatujete, protože DEZA patří do Agrofertu, který ovládáte přes své svěřenské fondy.

V září jsme na Bečvě pozorovali velmi podobnou situaci. Rybáři, kteří se již snažili zachránit ryby v řece, si stěžovali, že voda byla cítit chlórem, a popisovali brnění rukou a vyschlou pokožku. To podle odborníků svědčí o tom, že někdo si úniku byl vědom a snažil se ho zmírnit osvědčenou metodou oxidace chlórem.

Z vašeho facebooku vyplývá, že vám na přírodě záleží. Vysazujete do řek raky, sbíráte kůrovce, obdivujete motýle. O 40 tunách mrtvých ryb, které rybáři vylovili z otrávené řeky a odvezli je rovnou do kafilérie (Čas.), jsem bohužel nenašel ani zmínku.“

Premiér Andrej Babiš: „Takže děkuji za slovo. Pan poslanec zůstal věrný své pověsti a programu Antibabiš, nic jiného neumí. Já myslím, že jsme to tady měli na plénu, že se k tomu vyjadřoval i pan Brabec i pan ministr Hamáček. Že havárii na řece Bečvě vyšetřuje Policie ČR. A pan ministr Hamáček tento týden tady v úterý uvedl, že Policie ČR odebrala několik stovek vzorků tak, aby bylo možno určit, odkud se kyanid do řeky dostal. Vzorky byly předány soudnímu nebo odbornému znalci. Odborný znalec má termín na vyhodnocení. A ve chvíli, kdy to vyhodnotí, a ten termín je 20. prosince 2020, tak snad bude jasné, ze kterého kanálu tam ten kyanid vytekl. Takže se čeká pouze na výsledek soudní expertizy.

A pokud vím, tak zítra proběhne havárie na řece Bečvě. A věřím, že i k tomu, aby se takovým haváriím předcházelo, bude politická debata. Pan ministr Brabec tam bude, bude odpovídat na všechny dotazy. Takže by bylo dobré, kdybyste bez důkazů nikoho neobviňovali. A nechť se to prošetří. A já je o to žádám, protože vy samozřejmě, tak zvaný Demokratický blok, jste udělali pravý opak. Jenom jste to využili v předvolebním boji do krajských voleb, ani tak vám to nepomohlo. A zcela úmyslně a účelově jste šířili vykonstruované lži, že katastrofu zapříčinila DEZA. To je samozřejmě lež. A můžu vám tady číst ty titulky: Otrávená řeka, Gazdík už ukazuje prstem, to je titulek. Jenže důkaz neukázal. Gazdík jako chlap. Dokonce: Omlouvám se, řeku neotrávili ti, které jsem vinil. Otravu Bečvy mohla způsobit chemička DEZA, váš europoslanec Vondra. Zase lež.

Jo, takže potom samozřejmě tady ta, Deník Referendum, to je ta snad nejhorší žumpa, co tady je, novinářská, která zase lže, jak v minulosti lhala. Vy fakt nemáme jiný program než Agrofert nebo Babiše? To je fakt jako velká bída. Velká bída.

Takže to, co vy se snažíte naznačit a mě interpelujete. Interpelujte pana Hamáčka nebo státního zástupce, proč to už není vyšetřeno. Včera jste to slyšel nebo v úterý, že ten znalec má dokonce covid. Tak nechápu, proč se mě na to ptáte, když je to jenom další z těch akcí prolhaných, vymyšlených, ukázat na Babiše a na Agrofert. Fakt je mi vás líto, protože si myslím, že už konečně změníte nějaký program, ale stále je stejný. Jenom lži a jenom Antibabiš.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]