Andrej Babiš vyzval k reformě OSN a prozradil světu, že je úspěšný podnikatel

Eric Drooker

Pokud měl někdo pocit, že svět kráčí špatným směrem, je tu světlo na konci tunelu. Trestně stíhaný premiér ve střetu zájmů Andrej Babiš v projevu před Valným shromážděním OSN (z důvodů pandemie předtočeném) vyzval k reformě Organizace spojených národů a dalších globálních institucí. Také má pocit, že pandemie COVID-19 ukazuje, že spolupráce zemí světa má řadu slabin. Tak teď by se to mohlo změnit.

Letos byli zástupci světových národů připraveni o moudrá slova prezidenta Miloše Zemana. Nic ale není ztraceno, náš premiér ho umí plně zastoupit.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Napsali to Babišovi hezky, to se musí uznat. Jen by snad působilo méně komicky, kdyby to četl na kameru někdo jiný. Zahraniční publikum ovšem celou tu legraci bez našeho kontextu nebude vnímat. Tak třeba tam slyšíme: „Globální systém má slabiny. Je jasné, že je nutná zásadní reforma. Proto vnímám stávající zdravotní krizi jako příležitost – příležitost prosadit ambiciózní reformy.“

To skutečně říká ten pravý. Zatím nepředvedl ani žádné lokální reformy, ani malé, a hned se pouští do nápravy světa.

Babiš ale dokáže odhalit, kde se dějí na zeměkouli chyby: „Matoucí doporučení Světové zdravotnické organizace ohledně nošení roušek jsou jen jedním z příkladů sporné role WHO v posledních měsících.“

Ano, WHO sehrála zvláštní roli, zejména ve vztahu k Číně. Redukovat ale všechno na problém roušek, kde se premiérovi neshodnou ani odborníci doma, je přece jen dost zjednodušení. Ani se nepochlubil, jak jsme v Číně to zázračné zboží nakupovali a jak se šéfové země klaněli čínskému letadlu jako domorodci zázračnému kovovému ptákovi.

Humory pokračují: „Apelujeme na OSN, aby se ujala v této záležitosti role koordinátora a zajistila, že se jednotlivé iniciativy budou doplňovat a nebudou se navzájem střetávat.“ Možná by měl doma vyřešit střetávání a chaos vlastních institucí a nechlubit se koncem léta, že už se někam dopravily počítače.

Pak perla: „Já sám jsem byl úspěšným podnikatelem a chápu obchodní příležitosti. Někdy ale obchodní pohled není ten nejdůležitější.“ Že ten chlap po tom všem, co se kolem něj děje, radši nemlčí. Obchodník s hnojivy a mizernými párky nějak skromně zamlčel, kolik mu na jeho kšefty přispívají druzí z dotací, ještě navíc pochybných.

Pak došlo na pohádky: „Chceme-li uspět v globálním měřítku, musí se Evropa stát lídrem ve vyspělých technologiích, což je velmi těžký úkol v nynější konkurenci především amerických a čínských firem.“ To je těžký úkol, souhlasíme. To by se ovšem muselo do nových technologií také investovat a nebýt fascinován řepkou a údajně inovovanými linkami na toustový chleba za evropské peníze. 

Pak ještě, v souvislosti s Běloruskem, něco o provaze v domě oběšencově: „Jsem přesvědčen, že každá společnost by měla mít možnost rozhodnout o své budoucnosti ve svobodných a demokratických volbách. Nezávislá média a občanská společnost jsou klíčové, protože poskytují aktuální informace, dokumentují volební podvody a brutalitu bezpečnostních složek. Jediným způsobem řešení krize v Bělorusku je vnitřní dialog. Jeho logickým vyústěním by měly být nové volby.“

Ano, tolik k Bělorusku. Jak je to s nezávislými médii a Babišovým vztahem k nim, to tady vidíme každý den. Babiš si média rovnou koupil, aby o něm takzvaně „psala pravdu“. Když se občanská společnost projevila statisícovými demonstracemi proti němu a jeho vládě, tak to najednou nebyli občané, ale ulice. A ještě navíc ulice placená temnými silami.

Škoda slov. Dobrá zpráva je, že sotva můžeme očekávat, že by snad ten předtočený projev někdo poslouchal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]