Andrej Babiš zahajuje svou prezidentskou kampaň, tedy pardon, práci opozičního poslance

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Úřad vlády)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Úřad vlády

Předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiše se chystá se svým uskupením do opozice, kde chce působit jako řadový poslanec. Dokonce prohlásil, že nepřijme pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby jednal o sestavení kabinetu. Velká otázka ovšem je, jak dlouho Babiš v dolní komoře parlamentu vydrží a jestli neplánuje být poslancem jen do té doby, než bude zvolen příští prezident České republiky.

Andrej Babiš před několika dny na svém účtu na twitteru napsal: „Nabídku pana prezidenta na pověření sestavit vládu nepřijmu. Půjdeme do opozice bez jediného pokusu. Nelpíme na žádných funkcích, nebudeme nic blokovat. Záleží mi na tom, aby naše země prosperovala jako za naší vlády.“ Zní to velkoryse, skoro až státnicky. Proč to ale předseda hnutí ANO tak rychle vzdává a z jakého důvodu do opozičních lavic tolik spěchá?

Přitom ještě pár dnů před volbami to vypadalo, že odchod do opozice znamená jeho konec v politice. V rozhovoru pro Frekvenci 1 se v tomto smyslu vyjádřil více než jasně: „Nejsem jako Zaorálek, který třicet let ve sněmovně mluví, a skutek utek. Šel jsem do politiky jako manažer, takže neumím tolik mluvit. Kdybychom měli skončit v opozici, z politiky bych odešel.“

Koalice SPOLU (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

A nyní se zdá, že se nemůže dočkat toho, až v opozici zasedne a z předsedy vlády se stane poslancem. Ne, z Babiše manažera se přes noc nestal Babiš sněmovní řečník. K žádné takové zázračné proměně nedošlo. To jenom změnil svoji aktuální taktiku a cíl, ke kterému míří. Když nemůže být premiér, udělá všechno proto, aby byl prezident, a opoziční lavice mu k tomu můžou pomoci.

Zahájení prezidentské kampaně

Je dobré si připomenout, co Andrej Babiš uvedl v neděli po volbách ve svém nedělním pořadu Čau lidi na sociálních sítích: „Zkrátka to nevzdám, mám pro vás špatnou zprávu, zůstanu v té sněmovně. Pokud skončíme v opozici, tak tam budu a budeme sledovat všechny sliby pana Fialy, těch 100 miliard úspor a všechny ty kecy.“

Uvidíme, jak dlouho to Babišovi vydrží. Zní to jako docela dobrý program pro nadcházející volbu hlavy státu. Buď se mu podaří být zvolen na Hrad, anebo se mu to nepovede, a v takovém případě to ve sněmovně stejně dříve či později zabalí, protože jeho současné odhodlání být v opozici je součástí jeho hradního tažení, ničím jiným není.

Proto když Babiš na twitteru píše: „Čau lidi, chci říct Vám všem, kdo jste volili strany, co se do Sněmovny nedostaly, že VAŠE HLASY NEPROPADLY. Já budu Váš hlas,“ není to hlas opozičního politika, nýbrž zahájení prezidentské kampaně. Prezidentské kampaně, ve které mu jde právě o tyhle hlasy.

Pokud Andrej Babiš prezidentem zvolen nebude, s velkou pravděpodobností se pak opět rozpomene na to, že není žádným Zaorálkem a parlamentním řečníkem, a sněmovnu nechá zase sněmovnou, protože on je přece manažer a dolní komora parlamentu není nic pro něho.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články