Andrej Babiš zasel vítr, a když se mu urodila bouře, cítí se ublížen. Za vyhrocenou kampaň může on, říká Pavel

Petr Pavel (Petr Pavel / se souhlasem)

Petr Pavel | FOTO: Petr Pavel / se souhlasem

Bohužel Andrej Babiš (ANO) tady zasel vítr, pak ho dlouho hnojil, a když se mu urodila bouře, tak se cítí ublížen, že se to obrací proti němu, uvedl kandidát na prezidenta a generál ve výslužbě Petr Pavel v rozhovoru pro televizi Nova. Mrzí ho, že se prezidentská kampaň v posledních dnech vyhrotila. Jeho protikandidát v úterý vystoupil na tiskové konferenci s tím, že obdržel anonymní dopis, ve kterém se objevily výhrůžky násilím.

„Pokud si někdo vzpomene, tak když jsem ohlašoval kampaň, tak jsem jasně deklaroval, o jaké hodnoty mi jde, že chci vést slušnou kampaň, a byl bych rád, kdyby se obešla bez těchto projevů. Celou kampaň jsem tak vedl. Neměl jsem jediný billboard, který by chtěl někoho strašit, nebo že bych naváděl, že někdo chce zatáhnout naši zemi do nebezpečí. Na jakýchkoliv shromážděních jsem nikoho neznevažoval a neurážel,“ řekl generál Pavel v rozhovoru pro televizi Nova z kaple zámku v Roudnici nad Labem.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

„Když jsem viděl, jak se ta kampaň vyhrotila v posledních dnech, tak mě to mrzí. Andrej Babiš by se měl zamyslet nad tím, jestli to není spíš Andrejem Babišem než jeho protikandidátem,“ dodal Pavel.

Andrej Babiš v úterý na tiskové konferenci oznámil, že obdržel anonymní dopis s výhrůžkami smrtí. Vyzval také k respektování názorů ostatních a k zastavení nenávisti. Uvedl, že své podporovatele vždy prosil o to, aby se chovali slušně. „Nemůžu lidem říkat, kam mají chodit a kam nemají. Neočekával bych, že Andrej Babiš bude vyzývat své podporovatele, aby nechodili na moje mítinky,“ okomentoval výzvu svého protikandidáta generál Pavel.

O výhrůžkách Babiš mluvil i v pondělním rozhovoru taktéž v televizi Nova. „V minulosti chodily různé tekutiny. Lidi vyhrožují smrtí,“ uvedl k tomu, proč jeho pošta prochází rentgenovou kontrolou.

„Bohužel Andrej Babiš tady zasel vítr, pak ho dlouho hnojil, a když se mu urodila bouře, tak se cítí ublížen, že se to obrací proti němu. Já si myslím, že pokud někdo může za tu vyhrocenou atmosféru, tak to nejsem já, ale Andrej Babiš tím, jak se dlouhodobě chová,“ pokračoval Pavel.

Výhrůžku násilím obdržela i Danuše Nerudová, jež v prvním kole volby skončila třetí a která před druhým kolem podporuje Pavla. „Bylo mi vyhrožováno vašimi příznivci, kteří mi dali ultimátum, abych odvolala svá slova, že jste zlo. Pokud se tak nestane, tak budu podle výhrůžek fyzicky napadena baseballovou pálkou. Předpokládám, že teď si dovedete i vy představit, jaké důsledky to pro naši rodinu má,“ vzkázala o víkendu Babišovi. Vyzvala ho, aby konečně vedl slušnou kampaň.