ANDREJ ZUBOV: Co řekl Putin o sobě, když mluvil o Leninovi

Ruský historik, politolog a religionista Andrej Zubov (youtube.com)

Ruský historik, politolog a religionista Andrej Zubov | FOTO: youtube.com

„V Putinově světě není místo pro člověka jako nejvyšší hodnotu. Pouze územní expanze – to je jeho svět.“

Prohlášení pana Putina o Leninovi na prezidentské Radě pro vědu a vzdělávání jasně vyjadřuje jeho pohled na svět. Za prvé: domácké, uctivé oslovení „Vladimir Iljič“, za druhé, mnohem důležitější výrok: „Lenin svými ideami o nezávislosti položil pod Rusko atomovou bombu, a to se pak v roce 1991 rozpadlo.“ Takže není vhodné kochat se Leninem tak, jak to udělal nešťastný Pasternak.

Vladimir Putin (Profimedia)

Nepadlo jediné slovo o tom podstatném – tedy nikoliv o území naší země, ale o lidech, o jejich životě, majetku, víře, životním stylu, kultuře. O skutečnosti, že Lenin záměrně, důsledně, satansky toto vše zničil. Nepadlo ani slovo o rudém teroru, smrti hladem či zimou způsobenou bolševiky milionům lidí, o vraždách stovek tisíc mužů, žen i dětí, o zabavování majetku, který byl střádán staletí, o znesvěcení „bůžka“ (narážka na opovržlivý Leninův výrok o náboženství – pozn. překl.), o rabování národních kulturních hodnot, o vraždách a vyhnání těch nejlepších, nejchytřejších lidí Ruska (štědrý dar světu), o nekonečné lži, o pekelné zlomyslnosti, o opovrhování vůlí lidu vyjádřené Ústavodárným shromážděním, o pošlapání práva na nezávislost Ukrajinců, Gruzínců, kavkazských horalů. O pokusu dobýt pobaltské státy, Polsko, Finsko, způsobit převrat v Německu.

O tom všem a mnohém jiném nepadlo ani slovo. Pouze o územní expanzi Ruska. To je svět pana Putina. V tomto světě není místo pro člověka jako nejvyšší hodnotu. Člověk je zde pouze jednotkou obyvatelstva.

Eric Drooker

V sovětských dobách vedlo každé obecní zastupitelstvo „Knihu záznamů o stavu dobytka a obyvatelstva“ (přesně v tomto pořadí). Podle Putina jsou lidé materiálem (ve smyslu té knihy) a – jakkoliv to bez lidí a plodů jejich práce nedává žádný smysl – tou pravou hodnotou je prostor, území. A proto to Lenin dělal špatně a Stalin dobře. Stalin byl sběratelem a dobyvatelem území, ačkoliv při tom způsoboval různé excesy, ale to je drobnost… Proto bylo vítězství ve válce z let 1939–1945 a následná okupace půlky Evropy správné, ale to, že Stalin zlikvidoval část vojenského velení, a tím zabil 27 milionů Rusů, když nechal armádu bez „hlavy“ (o vraždách desítek tisíc ruských důstojníků carské armády z příkazu Lenina ani nemluvě), je jen drobnost.

Hlavní je, že zvítězili a rozšířili území státu. Je to strašná stupnice hodnot v mysli někoho, kdo chce být vůdcem národa. A strašná je i samotná touha po vedení – vůdcovství. Vždyť je to čistý fašismus: člověk není nic, stát je vše.

Tím, že Putin řekl pár spontánních slov o Leninovi, ukázal světu své hlavní politické hodnoty a cíle. Nyní je již pochopitelný Krym i Donbas, láska ke krvavému řezníkovi Asadovi a dokonce i ty „protisankce“, které uvalil na vlastní lid.

Andrej Zubov

Překlad Lenka Beneš

Článek vyšel na facebookovém profilu Andreje Zubova.

■ ■ ■

Andrej Borisovič Zubov (63) je ruský historik, religionista a politolog. Je absolventem a bývalým profesorem Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě a vedoucím katedry dějin náboženství na Ruské pravoslavné univerzitě. Je autorem několika monografií a zhruba 150 vědeckých článků. Po Alexandru Solženicynovi převzal úlohu hlavního redaktora přelomového díla Velké dějiny Ruska 20. století, které nedávno vyšlo i v češtině. V době krymské krize v roce 2014 zveřejnil v deníku Vedomosti kritický článek, v němž ruskou anexi Krymu odsoudil a přirovnal ji k rozšiřování území nacistickým Německem, k anšlusu Rakouska, připojení Sudet k Říši a obsazení litevské Klaipedy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]