Andrej Zubov: Pokud zvítězí Ukrajina, dostane v Rusku demokracie šanci

(Jan Šibík)

FOTO: Jan Šibík

Významný ruský historik a religionista Andrej Zubov, oponent Putinova režimu odmítající agresivní válku Ruska proti Ukrajině, je aktuálně v Praze. V Café Louvre jsem s ním hovořil o situaci v Rusku a možném vývoji po Putinově pádu. Do rozhovoru se zapojil i jeho syn Daniil, jenž pracuje jako novinář a společně s otcem se angažuje v opoziční neparlamentní straně PARNAS.

Válka Ruska proti Ukrajině trvá již pět měsíců. Jaká je nyní v Rusku atmosféra? Opravdu má Putinův režim tak silnou podporu?
AZ: Nyní už je jasné, že velká část ruské společnosti, ovšem není to většina, s válkou souhlasí, protože jí zdánlivě umožňuje řešit některé problémy. Tito lidé ochotně naslouchají kremelské propagandě, a dokonce se dobrovolně hlásí do války proti Ukrajině. Odhaduji, že asi polovina ruského obyvatelstva podporuje válku Ruska. Jsou i tací, kteří jsou loajální vůči režimu, poněvadž si ani nedokážou představit, že by nesouhlasili s vládou a stáli proti vlastnímu státu. Velká je bohužel i skupina těch, kdo tvrdí, že se nezajímají o politiku, a snaží se nezastávat žádné stanovisko. Zatímco tady v Evropě se řada Rusů bojí přiznat, že podporují Putina, v Rusku je to naopak.

Proti válce vystupujete veřejně. Dotkla se vás nebo vašich kolegů perzekuce ze strany Putinova režimu?
AZ: Někteří moji kolegové z naší neparlamentní Strany lidové svobody (PARNAS) byli odsouzeni za urážku ruské armády, když kritizovali válku proti Ukrajině. Sám jsem zatím neměl problémy, byť svobodně hovořím a píši, ale v podstatě čekám, kdy perzekuce dopadne i na mne. Občas přemýšlím o emigraci, ale bylo by to pro mne strašné. Pak si ale říkám, že situace Ukrajinců je přece mnohem horší. To na ně neustále padají ruské rakety a bomby, které ničí jejich domovy a berou jim životy. Proč bych se zrovna já měl zachránit v emigraci, když stovky tisíc Ukrajinců nemohou uniknout před ruským ostřelováním? Nechci si stěžovat, ale pokud se situace zhorší, budu nakonec uvažovat o tom, že odjedu z Ruska natrvalo. Zatím si však myslím, že bych měl v Rusku zůstat.

Je tu s námi i váš syn, jemuž je jednatřicet. Daniili, jak vnímají válku Ruska proti Ukrajině vaši vrstevníci…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.