Anexí dalších ukrajinských území Putin znemožnil konec války, prohlásil šéf evropské diplomacie

Výcvik až 15 tisíc Ukrajinců se bude odehrávat v Polsku, přispívat k němu zřejmě bude i řada dalších členských států EU. Borrell uvedl, že mnoho zemí je ochotných se do projektu zapojit (European Parliament / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Výcvik až 15 tisíc Ukrajinců se bude odehrávat v Polsku, přispívat k němu zřejmě bude i řada dalších členských států EU. Borrell uvedl, že mnoho zemí je ochotných se do projektu zapojit | FOTO: European Parliament / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Anexí dalších ukrajinských území ruský prezident Vladimir Putin téměř znemožnil konec války. Španělské televizi RTVE to v sobotu řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vyzval také k dalším protiruským sankcím a k dodávkám zbraní Ukrajině a rovněž k větší izolaci Ruska na mezinárodní scéně. Podle Borrella však vstup Ukrajiny do NATO nyní nepředstavuje „zásadní otázku“.

„Touto anexí Putin velmi ztížil a skoro znemožnil konec války,“ řekl Borrell. Podle něj připojení čtyř ukrajinských oblastí k Rusku na mezinárodní scéně nikdo neuzná.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V reakci na anexi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina požádá o urychlené přijetí do Severoatlantické aliance. Podle Borrella ale vstup Ukrajiny do NATO není v současnosti tou „zásadní otázkou“.

Borrell prohlásil, že Rusko válku prohrává a z morálního a politického hlediska ji už prohrálo. „Ukrajina ale ještě nezvítězila,“ uvedl a vyzval k posílení sankcí proti Rusku a k dalším dodávkám zbraní Ukrajincům. Evropská unie se také musí zúčastnit „světové diplomatické bitvy“ proti Rusku, protože ne všechny státy mají tak striktní a přísný postoj proti Moskvě. Podle něj však Putin ztratil velkou část podpory některých významných zemí, například Indie a Číny, kvůli svým hrozbám použít jaderné zbraně.

Pokud jde o přístup k ruským občanům, kteří se snaží vycestovat do evropského schengenského prostoru volného pohybu, Borrell vyzval státy, aby rozlišovaly „mezi turisty a těmi, kteří utíkají, aby nešli válčit“. „Azylové právo stále platí a musíme rozlišovat mezi jedněmi a druhými,“ dodal v rozhovoru se španělskou televizí.

Anexi samozvaných lidových republik Doněcké a Luhanské na východě Ukrajiny a Chersonské oblasti a Záporožské oblasti na jihu země v pátek stvrdil podpisem ruský prezident Vladimir Putin. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto čtyř regionů, které Rusko částečně ovládá či okupuje. Dokumenty následně dostal k posouzení ruský ústavní soud. Poté mají anexi potvrdit obě komory ruského parlamentu, které se chystají učinit tento krok příští týden.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články