Angela Merkelová se nemá co zavazovat jménem Evropské unie

Eric Drooker

Pan Luboš Palata šíří v Babišově Mladé frontě Dnes v článku „Evropa si vezme Syřany od Turků“ cosi jako poplašnou zprávu: Angela Merkelová se prý „de facto“ (co to znamená?) zavázala, že Evropská unie a Německo pomůžou Turkům i tím, že od nich převezou část lidí z tureckých uprchlických táborů do Evropy.

Pokud je tomu tak, připadá mi to poněkud netransparentní. Paní Merkelová, která není politička EU, ale jedné členské země, se zavázala ne k tomu, že převeze ty lidi do Německa, které je očividně migranty přesycené, ale do zemí, které se o tom dozvědí až dodatečně. Představte si, že by vám váš soused v domě jednoho dne na chodbě mezi řečí oznámil: Milí sousedé, pozval jsem k vám na večeři společnost v neurčeném počtu. Nezlobte se, víte, ale oni mají hrozný hlad.

Tento způsob subsidiarity mi připadá dosti nešťastný. A opakuji: problém není v EU jako takové. Problém je v její nynější formální i neformální politické reprezentaci. Když politická reprezentace selže, je třeba ji vyměnit. Jenže v případě paní Merkelové do toho my nemáme co mluvit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]