Ani fašisté nebyli tak odporní, říká ukrajinská sniperka „Lady Death“ o ruských vojácích 

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Kromě obávaných odstřelovačů, kteří přijeli bojovat proti ruské armádě z ciziny, mají Ukrajinci i svou vlastní elitní sniperku. Žena, jejíž identita je přísně utajována a hovoří se o ní pouze jako o „Lady Death“, je ve své domovině přirovnávána k legendě z 2. světové války. I tak ale poskytla rozhovor médiím, a rozhodně si nebrala servítky.

Tajemná střelkyně se podle deníku The Sun v roce 2017 přidala k ukrajinské námořní pěchotě a strávila roky bojem proti prokremelským separatistům v Doněcku a Luhansku. Nyní se vrátila na frontovou linii s 35. pěší brigádou kontraadmirála Mychajla Ostrogradského. Během svého působení u armády si vysloužila přezdívku „Lady Death“, kterou dříve používala Ludmila Pavličenková.

(Týdeník FORUM)

Pavličenková byla sniperka ukrajinského původu, která za 2. světové války zaznamenala 309 zabití nacistů, a tvrdí se, že během své dlouholeté služby nikdy neprohrála odstřelovačský souboj. Poté, co sloužila v Rudé armádě při obraně Oděsy a Sevastopolu, byla prohlášena za nejúspěšnější odstřelovačku všech dob.

V jejích stopách jde dnes střelkyně, která tvrdí, že proti „Putinovým řezníkům“ bude bojovat až do konce. „Musíme je všechny vyřídit,“ říká bojovnice. „Nejsou to lidské bytosti. Ani fašisté nebyli tak odporní jako tito skřeti,“ dodává.

Rusové svou sniperku zradili

Zkušenou odstřelovačku měla na své straně i ruská armáda. Irina Starikova, kterou vojáci znají spíš pod přezdívkou „Bagira“, však byla zajata ukrajinskými silami. Sniperku se zhruba 40 úspěšnými zásahy podle její výpovědi nechali ruští vojáci zraněnou napospas jejímu osudu.

Stariková dříve sloužila v jednotkách ruských separatistů na východě Ukrajiny. Podle ukrajinských ozbrojených sil měla „Bagira“ v roce 2014 „zastřelit několik našich zajatců“. Nyní je v téže roli ona sama.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články