Ani nevím, kdo je v Radě ČT, odbyl Babiš novináře. Sám je však poslancem, který je volí

Andrej Babiš (Novinky.cz reprofoto)

Andrej Babiš | FOTO: Novinky.cz reprofoto

Předseda vlády ve středu během tiskové konference po jednání s prezidentem republiky Milošem Zemanem dostal od přítomných novinářů dotaz na současnou situaci v Radě ČT, z jejíhož čela se rozhodl odstoupit dosavadní předseda René Kühn a místopředseda Jaroslav Dědič. Odpověď na společensky důležité téma však odbyl slovy, že vlastně neví, o koho jde.

Veřejnoprávní Česká televize v posledních týdnech bojuje o svou nezávislost. Důkazem je dění v Radě ČT, kde ve středu oznámil svou rezignaci její předseda René Kühn a místopředseda Jaroslav Dědič.

Kühn prý z pozice předsedy cítí slabý mandát. Předsednické postoje se různí od většiny rady a nemůže tak dále prezentovat její názor. Situaci v radě označil za znepokojivou i generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Jelikož má tato událost celospolečenský dopad, zeptali se na ni i novináři Andreje Babiše během tiskové konference po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

„Ne, to jsme určitě neřešili. Toto je věc, kterou já skutečně neřeším, já ty lidi neznám, ani nevím, kdo je v té Radě, a už jsem xkrát deklaroval, že Česká televize je nezávislá, do té rady jsou lidé voleni sněmovnou. Nemám k tomu žádný konkrétní komentář,“ odpověděl na dotaz Babiš.

Předseda vlády poté již nedeklaroval, zda se o toto téma nezajímá, nebo se mu snaží spíše systematicky vyhnout. Jeho odpověď by však mohla leckoho překvapit. Na pozice radních, kteří usednou v Radě ČT, totiž kandidáty volí právě poslanci a právě Andrej Babiš je členem poslanecké sněmovny již sedm let. Za tu dobu zažil pět voleb do této rady: letos, v roce 2018, 2017, 2015 a 2014. Je také předsedou hnutí ANO, které oplývá 78 poslaneckými mandáty – o této volbě tedy rozhodují významnou měrou.

Předsedové některých poslaneckých stran se už však stačili proti současnému stavu v České televizi tvrdě ohradit.

Například opoziční TOP 09 bere celou situaci vážně, jak vyplývá ze slov její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové. „Do Rady ČT jsme vždy prosazovali kandidáty, kteří mají pro tuto funkci profesní a morální předpoklady. Zvoleni vládní většinou, opřenou i o SPD a Trikolóru, byli ti, kteří se netají svou nevraživostí vůči médiím veřejné služby. Výsledkem je, že ČT opět bojuje o svou nezávislost,“ upozornila na svém Twitteru.

„Nesmíme dopustit, abychom se vydali maďarskou a polskou cestou. Pokud se proto ukáže, že odvolání dozorčí komise Rady ČT bylo v rozporu se zákonem, vyvolali bychom v Poslanecké sněmovně hlasování o odvolání těch členů rady, kteří jej porušili,“ dodala Adamová.

Podobného názoru je i předseda STAN Vít Rakušan. „Je to další ukázka, jak je Rada ČT po letošní dovolbě členů rozkolísaná. Je to špatný signál a je jasně vidět, že rada nefunguje standardně, když předseda nevydržel ani půl roku za nového složení rady,“ uvedl pro FORUM 24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]