Ani pětistovka pro účastníky nezabrala. Slabá účast na demonstraci Středulovi napověděla, jak může dopadnout ve volbách

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČTK)

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula | FOTO: ČTK

Sen o prezidentské funkci se Josefu Středulovi zřejmě rozplynul v sobotu 8. října ve 12:05. Ve chvíli, kdy se postavil na pódium během své demonstrace „proti chudobě“ na Václavském náměstí a uviděl více než poloprázdný Václavák pod sebou. Účastníci jeho protestu nezaplnili ani horní čtvrtinu náměstí. Policisté odhadli účast na několik tisíc lidí, podle jiných odhadů bylo pod pódiem do dvou tisíc odborářů. A to pro Josefa Středulu není dobré.

Měl to být velký předvolební mítink levicového prezidentského kandidáta schovaný za odborářskou demonstrací. Ale nepovedlo se ani jedno. Pokud chtěl Josef Středula zjistit, jakou pozici má u obyvatel a kolik jich dokáže strhnout, tak to zjistil velice přesně. Naprostou většinu lidí na demonstraci tvořili odboráři, kteří dorazili se svými organizacemi z různých koutů České republiky. Obyčejní lidé neodboráři byli na akci v menšině.

To znamená, že na demonstraci dorazili především členové organizace, která akci pořádala. Navíc jsou to lidé, kteří měli ve velké většině hrazenou cestu na akci, a někteří dokonce za účast dostali pětistovku. Tak jako odboráři z odborové organizace KOVO Ostravská huť. Ani finanční odměna za účast však nepomohla.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Středula v sobotu na vlastní oči viděl, že jeho podpora v prezidentské volbě pravděpodobně nebude nijak ohromná. Lidé o tohoto kandidáta, který je favoritem Miloše Zemana, jednoduše nemají zájem. Nepřišli si poslechnout, co říká. Evidentně ani nezabral Středulův pokus svézt se s kampaní na vlně kritiky vyšších cen. Je jen dalším populistou v řadě, který chce bojovat za nižší ceny v obchodech a za vyšší platy.

Sobotní demonstrace byla neúspěchem nejen z pohledu Středulovy prezidentské kandidatury. Byla neúspěchem i pro odboráře. Jejich demonstrace před deseti lety přilákaly desítky tisíc lidí. To se nyní neopakovalo ani zdaleka. Vzhledem k tomu, že Českomoravská konfederace odborových svazů sdružuje několik stovek tisíc členů, je překvapivé, jak mizernou účast sobotní demonstrace měla. O dost více lidí přišlo dokonce i na akce proruské skupiny okolo Jiřího Havla a Ladislava Vrabela.

Tomu, že by Josef Středula mohl uspět, příliš nevěří ani bookmakeři sázkových kanceláří. Nachází se podle nich na čtvrtém místě. Nejpravděpodobnějším vítězem je podle sázkových kanceláří Petr Pavel, následuje Danuše Nerudová, Andrej Babiš a až po obžalovaném expremiérovi je podle sázkových kanceláří Josef Středula.

Josefa Středulu oprávněně kritizují politici, v neděli například šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová, za to, že zneužívá odbory a své místo v jejich čele k vlastní politické kampani. Středula čelí kritice za to, že současně s ohlášením kandidatury měl jednoduše opustit své místo ve vedení Českomoravské konfederace odborových svazů. Kritici mají pravdu. Neudělal to.

Vzhledem k tomu, že sobotní demonstrace není první odborářskou akcí, která od ohlášení Středulovy kandidatury zaznamenala poněkud nižší zájem odborářů, mohlo by se mu snadno stát, že po svém případném nezvolení na Pražský hrad přijde i o pozici šéfa odborů, kterou si nechává, protože co kdyby. Síla odborů je totiž v množství jejich členů a v jednotě, se kterou mohou postupovat a využívat tento tlak k prosazování svých požadavků u vlády a zaměstnavatelů. Ale k čemu je odborům předseda, který nejen že zneužívá odborářskou demonstraci k vlastním politickým ambicím, ale ani na tu demonstraci nedokáže dostat větší množství lidí?

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články