Ani Spojené státy, ani Tchaj-wan. Zemí roku je nenápadný malý stát

Ilustrační foto (Facebook/World Flags)

Ilustrační foto | FOTO: Facebook/World Flags

Prestižní britský týdeník The Economist každoročně vyhlašuje zemi roku. Mezi letošní adepty patřil Nový Zéland, který dokázal úspěšně bojovat s pandemií koronaviru. Kandidátem na vítězství byly také Spojené státy americké, kterým se povedlo v rekordně krátkém čase vyvinout vakcínu proti covid-19. Nakonec ale první příčku obsadil nenápadný stát v jihovýchodní části Afriky.

Po svém úspěchu v boji s pandemií koronaviru si jako kandidáta na zemi roku vybral britský časopis také Tchaj-wan. Podobně jako Nový Zéland totiž dokázal udržet virus pod kontrolou a navíc bez ekonomických ztrát a uzavírání škol. Vítězem se po úspěšných říjnových demokratických volbách mohla stát také jihoamerická Bolívie.

Spříznění duší. Hana Lipovská a Václav Klaus (facebook Hany Lipovské)

Prestižní cenu týdeníku The Economist ale nakonec získal vnitrozemský africký stát Malawi. Důvodem je podle časopisu obnovení demokracie v zemi. Vítězem opakovaných prezidentských voleb se tam totiž letos stal opoziční kandidát Lazarus Chakwera, který v předchozím hlasování skončil druhý.

Je to poprvé, co byla v Africe poražena dosavadní hlava státu poté, co původní hlasování zrušil soud kvůli podezřením z volebních podvodů. „Malawi je pořád chudá země, její obyvatelé jsou ale občané, nikoliv poddaní,“ uvedl britský týdeník.

V roce 2012 zemřel tehdejší prezident Malawi. Před veřejností se to však pokusili vrcholní představitelé státu utajit a jeho tělo převezli do Jižní Afriky. Mezitím měl jeho bratr Peter Mutharika získat čas na převzetí moci.

To se mu ale nakonec nepodařilo, nicméně o dva roky později se přeci jen stal prezidentem. V loňském roce opět zvítězil s těsným náskokem. Krátce po květnových volbách ale v zemi propukly rozsáhlé a vytrvalé protesty protivníků hlavy státu, které si dokonce vyžádaly oběti na životech. Opozice tvrdila, že hlasování provázelo množství nesrovnalostí, na mnohých hlasovacích lístcích se například našlo bělidlo. Místní ústavní soud dal nakonec demonstrantům za pravdu a nařídil nové volby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]