Ruská armáda je zločinná organizace sama o sobě. Protože ale na Ukrajině bojují po jejím boku ještě různé další skupiny, vzpomněli si ruští činovníci, že ti by taky měli být chráněni, aby o nich někdo náhodou ošklivě nemluvil.
Jak píše deník The Moscow Times, zákonodárci v dumě ve čtvrtek odhlasovali návrh zákona, podle něhož by bylo trestné „diskreditovat“ kohokoli, kdo bojuje na straně Ruska ve válce na Ukrajině, a to nejen ruskou armádu. O co jde? Cílem zákona je rozšířit stávající zákony kriminalizující diskreditaci ruských ozbrojených sil i na žoldáky sloužící v řadách rostoucího počtu ruských soukromých vojenských společností, jako je například Wagnerova skupina. To je ta parta, co za Rusko dělá špinavou práci v Africe a v Sýrii a teď i na Ukrajině. Protože wagnerovců není zas tolik a třídenní tažení na Ukrajině se protáhlo, tak zakladatel Jevgenij Prigožin začal verbovat ve věznicích zločince a slíbil jim po nějaké době svobodu a zahlazení trestu.
Je to tak svérázný a sebevědomý spolek, že už trochu leze na nervy i ruským generálům. Nějaké výsledky ovšem wagnerovci měli, tak je vhodné je moc nepomlouvat, aspoň ne veřejně. Jenže jak je potřeba přijmout nějaký zákon, aby se něco nedělalo, je jasné, že se to nejspíš dělá, a to hodně. A to je nutné zarazit.
Návrh zákona nečekaně předložili poslanci Státní dumy ve středu ve formě pozměňovacích návrhů ke dvěma do značné míry nesouvisejícím zákonům. Pozměňovací návrhy by po přijetí zavedly tresty až sedmi let vězení za „veřejné činy zaměřené na diskreditaci dobrovolnických formací, organizací nebo jednotlivců“, kteří pomáhají činnosti ruských ozbrojených sil. Navrhované změny rovněž zvyšují maximální trest za porušení stávajícího zákona proti šíření „nepravdivých“ informací o armádě. Kdo se dopustí „šíření falešných informací“ o armádě nebo dobrovolnické vojenské formaci, dostane až pět let vězení místo tří let uvedených v současném zákoně. Nový zákon zvýší maximální výši pokuty ze 700 000 rublů (přes 200 tisíc českých korun) na 1,5 milionu rublů (asi 440 tisíc českých korun). Kdyby se zjistilo, že šíření „nepravdivých informací“ mělo „závažné následky“, tak by pachateli hrozilo až 15 let vězení.
Návrh zákona musí 14. března projít třetím čtením ve Státní dumě, poté půjde ke schválení do horní komory parlamentu, a nakonec k podpisu prezidentovi.
Taková diskreditace, to se vám může stát hned. Třeba vidíte na internetu video, jak wagnerovci nějakého provinilce ze svých řad umlátí kladivem, nebo jiné, kde wagnerovci porcují své vlastní padlé vojáky sekerou, aby se nemuseli namáhat s pohřbíváním, dáte najevo své pocity – a je to tady. Diskreditujete.
Někde se diskredituje a nic se neděje, to je ovšem vyhrazeno jen pravoslavným vlasteneckým bohům v ruské státní televizi, kde občas nějaká osoba zapochybuje o schopnostech armády. Ne tedy o tom, že třeba není správné zabíjet civilisty, ale že se málo a efektivně bombarduje a že Kyjev ještě stojí. Také se smí naznačovat, že za matnými výkony vojsk stojí zrádci, sabotéři a korupce, jen nesmíte nikoho jmenovat. Už vůbec ne nejvyššího velitele V. V. Putina. Taková diskreditace je výhodná, protože jednou bude potřeba to fiasko na někoho hodit, tak je šikovné si na to připravit společenskou atmosféru.
Pokud ale někdo naznačí, že masakr v Buči spáchala ruská armáda, je to šíření falešné zprávy a šup do lágru. Pojem diskreditace je tak gumový, že ho lze vztáhnout na jakoukoli pochybnost o vynikajících vlastnostech a úspěších bojovníků a jejich geniálního vedení. Co je a co není falešná informace, to rozhodnou orgány. S reálným světem to nemá nic společného.
Stupňování represí zjevně znamená, že nic nejde podle plánu a je třeba jakýkoli odpor potlačit v zárodku. Ten je sice potlačen už dávno, ale paranoická mysl vládnoucí kliky a nejvyššího velitele si nějakého nepřítele vždycky ještě najde. Ale co. Když už se tak dlouho vzpomínalo na to, jak byl Stalin vlastně dobrý, proč si nedopřát trochu stalinismu.