Tomio Okamura nebo Matěj Stropnický. Dva lidé, kteří na základě videa z nemocnice, na němž prezident Miloš Zeman údajně podepsal dokument o svolání sněmovny, usoudili, že hlava státu má zdravý úsudek, je schopna vykonávat své povinnosti a není důvod pro aktivaci článku 66. Totéž lidu podsouvají dezinformační weby. Jenže tady se nikdo nikoho neptá na diagnózu na základě videa ani na názor na šéfa senátu Miloše Vystrčila. Svůj názor jasně řekli lékaři a ti také rozhodnou, nikoli občané na facebooku.
Naprosto šílenou debatu podpořila i Česká televize, která po tiskové konferenci, na které kancléř Vratislav Mynář promítl video se Zemanem, pokládala respondentům otázky, zda záznam vypovídá o schopnosti prezidenta vykonávat funkci. Nevypovídá. To jediné, o čem má být řeč, je názor těch nejpovolanějších, a tedy lékařů.
Samozřejmě že vyděšené Parlamentní listy a jejich nohsledi budou svým čtenářům podsouvat, že v České republice probíhá jakýsi puč. To jsme očekávali. Iracionální debata o něčí diagnóze by se ale v žádném případě neměla vést v relevantních médiích a mezi příčetnými lidmi.
Ano, zmiňované Parlamentní listy dokonce píší o „videu s usměvavým Zemanem“. To je skutečně fascinující pohled na věc. Každý, kdo se setkal s někým, kdo je vážně nemocný, viděl, jak to s prezidentem je. Místo toho, aby se jeho fanoušci pohoršovali nad tím, že ve skutečnosti se jako hyeny chovají Mynář a spol., řeší se názor na to, že Miloš Zeman je schopen říci jednu větu.
Laickou diagnostiku z videa máme nejspíše jako nový národní sport. Zažili jsme to s Andrejem Babišem juniorem, nyní zase s Milošem Zemanem. Přitom to jediné relevantní je názor lékařů. Nejde ani o vztah k Miloši Vystrčilovi, ani o to, kolik lidí současnou hlavu státu zvolilo. Zeman je velice vážně nemocný a Pražský hrad o tomto faktu dlouhodobě lže. Je proto nutné řídit se sdělením odborníků.