ANO a lidovci se spojili. Odmítají obhajovat před Ústavním soudem lex Babiš

Budova holdingu Agrofert  (Česká televize)

Budova holdingu Agrofert | FOTO: Česká televize

Vláda nebude před Ústavním soudem hájit zákon o střetu zájmů přezdívaný lex Babiš. Tento zákon dal totiž ministru financí Andreji Babišovi (ANO) na výběr, zda bude chtít podnikat, ale nikoli se státem, aby už nadále nebyl v tak velkém střetu zájmů, nebo se svého podnikání alespoň dočasně vzdá a jeho firmy pak se státem budou moci podnikat.

Zákon však napadl prezident Miloš Zeman, tradiční Babišův spojenec, který Babiše obhajoval dokonce i v případě vyšetřovaného možného dotačního podvodu Farmy Čapí hnízdo, v rámci kterého Babiš dlouhodobě lhal, že neví, kdo byli majitelé Farmy (že to byli jeho děti a bratr přítelkyně), a komu tedy jeho koncern ručil za zhruba půlmiliardový úvěr, a v rámci kterého jeho děti a bratr přítelkyně poztráceli všechny dokumenty, které by je jinak mohly případně usvědčit.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (ČTK)

Lex Babiš navíc napadli také poslanci hnutí ANO, což je politická strana, která by se bez Babiše marketingově zjevně neobešla a navíc je jeho velkým finančním dlužníkem.

Ministr pro lidská práva a šéf legislativní rady vlády Jan Chvojka (ČSSD) dnes v tiskovém prohlášení oznámil, že proti vstupu do soudního řízení se postavili ministři ANO a KDU-ČSL.

„Respektuji rozhodnutí vlády, která většinově rozhodla, že vláda nebude vedlejším účastníkem řízení Ústavního soudu ve věci stížnosti na zákon o střetu zájmů. Mrzí mne to, neboť jsem přesvědčen, že při projednávání tak závažného zákona by česká vláda měla být prostě při tom,“ uvedl Chvojka.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se vymlouval, proč hlasoval proti obhajobě zákona: „Nebyl to koaliční návrh, který by šel přes vládu, který by vláda podpořila. Takže tady si myslím, že je zbytečné, aby se vláda k tomu přidávala. Myslím, že Ústavní soud dokáže správně posoudit, zdali to je v rozporu s ústavou či nikoli.“

Zákon o střetu zájmů, který nabyl účinnosti v první polovině února, omezuje přístup firem, které patří členům vlády, k některým státním podporám. Podle Zemana je protiústavní, protože porušuje zákaz diskriminace na základě majetku. Zákon také zakázal členům vlády vlastnit média. Postihl zejména podnikání vicepremiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, který kvůli němu převedl své firmy Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů.

Chvojka dnes obsah zákona obhajoval. „Co je dobrého, morálního či ústavního na tom, že by firmy člena vlády mohly čerpat miliardy ze státních zakázek a dotací a že by člen vlády vlastnil a ovládal média? Co jiného je střet zájmů než toto,“ uvedl v prohlášení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]