ANO chce zpřesňovat koaliční smlouvu. Už má seznam požadavků

Eric Drooker

Vládní hnutí ANO bude požadovat „technická zpřesnění“ koaliční smlouvy. Týkají se dohodovacího řízení, svolávání koaličních rad, jejich termínů i jednání koalice. Témata a programové záležitosti ANO měnit nechce. Dohodlo se na tom dnes předsednictvo hnutí. Po skončení jednání to novinářům řekl šéf poslaneckého klubu ANO Jan Faltýnek. Koalice by návrhy měla projednat ve středu.

„Budeme chtít zpřesnit určité technické záležitosti v koaliční smlouvě. Nechceme měnit nic z těch programových věcí, tam je smlouva napsána dobře, je to průnik programů koaličních partnerů. V tuto chvíli existuje seznam technických požadavků na zpřesnění,“ uvedl Faltýnek. Zpřesnění se podle něj má týkat svolávání a jednání koaliční rady a jeho termínů i dohodovacího řízení. Měl by být jasný postup, pokud jedna ze stran považuje řízení za ukončené a jiná ne, řekl šéf poslanců. Předpokládá, že se vládní partneři na změnách dohodnou. Koaliční špičky by měly o návrzích jednat ve středu ráno po návratu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) z pracovní cesty po Číně.

ČSSD na doplnění smlouvy netrvá

ANO chce koaliční smlouvu také vyhodnotit a stanovit úkoly, které by měla vláda ještě do voleb stihnout. O tom se dnes zmínil i Sobotka. „Jsme ochotni mluvit o dodatku či zpřesnění. Žádné konkrétní návrhy jsme nedostali,“ řekl Sobotka. Dodal, že jeho strana žádné doplňování či rozšiřování smlouvy nepožaduje. Upřesnění by se ale podle něj mohlo týkat třeba „lepší koordinace koalice“ ve Sněmovně, řekl dnes premiér.

Nynější vládní krize propukla poté, co ministr vnitra oznámil reorganizaci celostátních policejních útvarů a jejich slučování. ANO se postavilo proti. Podle něj nebyla reforma řádně projednaná a jejím podpisem ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) porušil koaliční smlouvu. Vládní hnutí původně pohrozilo vypovězením koaliční dohody, ve vládě chtělo ale pokračovat. Nyní požaduje zpřesnění smlouvy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner