ANO dál ztrácí voliče. Druhé místo obsadili Piráti, ODS třetí

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Podle červencového volebního průzkumu agentury MEDIAN se na první příčce dál drží hnutí Andreje Babiše. Jeho podpora ale už druhý měsíc klesá. Pokud by se dnes konaly volby do Poslanecké sněmovny, získalo by ANO 28,5 procenta. Ještě v únoru přitom hnutí atakovalo 35 procent. 

„Pokles v preferencích hnutí ANO může souviset se zveřejněním předběžných závěrů EU ohledně čerpání dotací a střetu zájmů premiéra Andreje Babiše,“ vysvětlují autoři volebního modelu. 

Vzestupný trend pak v červenci potvrdili Piráti (14 %), kterým se navíc podařilo předstihnout ODS – ta se propadla o dva procentní body. Občanští demokraté by tak dnes získali pouze 12,5 procenta. Piráti se tím podle modelu agentury MEDIAN stávají nejsilnější opoziční stranou v Česku. 

Agentura Median

Na čtvrtém místě skončilo hnutí Tomia Okamury (9 %), kterému ale rovněž klesá podpora. Mírně si polepšily ostatní opoziční strany. Pokud by se volby konaly v červnu, na nejvíce hlasů by mohla pomýšlet KDU-ČSL a Starostové se shodnými 6 procenty. TOP 09 stále zůstává pod důležitými pěti procenty. Stranu pod vedením Jiřího Pospíšila by podle MEDIANu volilo 4,5 procenta voličů. 

Průzkum je fiaskem pro projekt rodiny Klausových. Nové hnutí Klause juniora by nezískalo ani jedno procento a dopadlo by hůře než Zelení (2 %)

Voleb do Poslanecké sněmovny by se v červenci zúčastnilo 62 procent oprávněných voličů. Což by namenalo mírně vyšší volební účast než při volbách do Sněmovny v roce 2017. Průzkum probíhal od 1. do 26. července 2019. Zůčastnilo se ho 1041 respondentů starších 18 let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]