ANO, jde o vaše miliardy a našeho miliardáře. Vondráček přiznal, kdo je důležitější než celé Česko

Bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) (ČTK)

Bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) | FOTO: ČTK

ANO přestalo konečně tajit, že miliardy z Evropské unie pro desetitisíce obyčejných lidí v Česku skutečně stojí a padají na tom, nakolik jednoduché bude po novelizaci zákona zamlžit vlastnictví jednoho neobyčejného miliardáře ve skupině Agrofert. Ne že bychom to tak trochu všichni netušili a nevěděli, ale výjimečně to poprvé udělal někdo za nás, a to přímo z vedení ANO.

Česko hraje o 179 miliard korun z Bruselu. Jsou to peníze, které by měly jít na školy, školky, na silnice, železnice, protipovodňová opatření, jednoduše peníze, které pomůžou lidem. Česko však musí odstranit nedostatky v problematice střetu zájmů, do které spadá zákon o evidenci skutečných majitelů. Když se tak nestane do září, mohlo by být zablokováno čerpání peněz z Národního plánu obnovy a evropské dotace by tak zůstaly viset ve vzduchu a Česko by si na ně vůbec sáhnout nemuselo.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se svým marketérem Markem Prchalem (ČTK/Hájek Ondřej)

Vláda tak hraje o čas a zákon musí schválit ve zrychleném řízení. Potřebuje k tomu však zdrženlivou opozici, která nebude legislativní proces vetovat. To můžou udělat buď dva poslanecké kluby (ANO a SPD), nebo 50 poslanců (a to poslanecký klub ANO má až 72 členů). Shrnuto a podtrženo: aby vládní koalice všechno stihla a desítky miliard dostala do Česka, nutně musí jednat s hnutím ANO. Čili s hnutím jednoho muže, jenž je de facto klíčovým aktérem inkriminovaného zákona. Tento zákon totiž vymezuje, jestli Babiš je, nebo není přímým majitelem skupiny Agrofert, a souběžně s tím definuje, v jakém je skutečně konfliktu zájmů.

A v tom je, vlastně bylo, jádro celého dnešního sporu, který už po dnešním vystoupení Radka Vondráčka v televizi Prima sporem ani není. Původně se totiž ANO důrazně ohradilo proti tomu, že někoho někde vydíralo v souvislosti se zrychleným schválením nové legislativy. Naštěstí pro tuto zemi, naneštěstí pro ANO, Radek Vondráček se nechal unést a prozradil v přímém přenosu celou taktiku: když už zrychlené řízení, tak s mírnější evropskou legislativní úpravou (podle něj to tak formuloval Brusel ve vytýkacím dopise, který k dispozici nemá, ale bylo to v médiích, čili si to pan poslanec tak trochu domyslel, vymyslel a úplně se odkopal ve své argumentaci), když to tak nebude, ANO nemůže vyloučit ani potvrdit, jestli bude vetovat nový zákon!

ANO tak přestalo konečně tajit, že miliardy z Unie pro desetitisíce obyčejných lidí v Česku skutečně stojí a padají na tom, jak jednoduché bude po novelizaci zákona zamlžit vlastnictví jednoho neobyčejného miliardáře ve skupině Agrofert. Ne že bychom to netušili, ale výjimečně to poprvé udělal za nás někdo přímo z vedení ANO. Děkujeme, Radku Vondráčku, za novou volební pointu: za Babiše skutečně bylo líp, ale hlavně Babišovi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články