ANO je majetkem Babiše, proto bude vždy v jeho moci. Nech si to zapamatují všichni, kdo by s ním chtěli do vlády

Premiér Andrej Babiš v poslanecké sněmovně  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš v poslanecké sněmovně | FOTO: ČTK

Jsou taková pěkná úsloví, která se v češtině používají, třeba „Nemaluj čerta na zeď“ nebo „Nesýčkuj“. Možná bychom pro tento případ našli ještě nějaká další. Pěkné je rovněž úsloví „Strach má velké oči“. Jde o to, nedělat si zbytečné starosti, nepřivolávat neštěstí tím, že člověk zveličuje určitou hrozbu. Vlivem vlastních obav pak vidíme nějaký problém či překážku větší, než ve skutečnosti je. Přesně to se děje při neustálém opakování názoru, že občanští demokraté nebo Piráti stejně nakonec půjdou do vlády s Andrejem Babišem, a když ne s ním, tak s hnutím ANO bez Babiše. Tento názor je však založený na jednom, doufejme, mylném předpokladu.

Předně je třeba si říct jednu věc: Celé hnutí ANO je nutné vnímat jako majetek či vlastnictví Andreje Babiše, a to z jednoduchého důvodu – protože on ho tak sám chápe, od začátku se k němu tak chová a nikdy se k němu nechoval jinak. Vytvořil si ho tak, aby to bylo možné, investoval do něj svůj čas, energii a především peníze a nikdo mu v tomto hnutí nevzdoruje a nebrání se tomu, aby to tak skutečně bylo.

FORUM 24 (archiv)

A poněvadž Andrej Babiš své hnutí právě takto pojímá, chce k němu i tímto způsobem přistupovat a nakládat s ním podle svého vlastního uvážení a libovůle. Ostatně k čemu jinému je majetek či vlastnictví dobré než k tomu, abyste s ním mohli dělat to, co si přejete, a využívat ho podle svých potřeb?

V tomto smyslu je tak úplně jedno, jestli je tento neobvyklý vlastník něčeho, co by žádného vlastníka mít nemělo, osobně součástí vlády, ve které má jeho hnutí hlavní či dominantní postavení – jestli v ní přímo sedí a je jejím ministrem či premiérem, anebo nikoli. (À propos, nezakládal on kdysi hnutí ANO jako Akci nespokojených občanů, tedy jakési hnutí zdola? A odkdy má takové občanské vzedmutí jednoho svého pana majitele? Od té doby, co za ním stojí Andrej Babiš, a o žádné občanské vzedmutí nejde – jen o výměnný obchod.)

Jistě, nějaký rozdíl v té osobní vládní účasti je, ale na prvním místě symbolický. Je třeba vycházet z toho, že Andrej Babiš bude svůj majetek v každém případě dál ovládat a dělat si s ním, co sám uzná za vhodné – ať už ve vládním kabinetu bude, nebo nebude, protože je to prostě jeho majetek a on je na to u svého majetku tak zvyklý.

Moje hnutí, jenom moje

Zpětně se to potvrdilo u médií, která si pořídil, a nepřestalo to platit, ani když jeho Agrofert přešel do svěřenských fondů a on přestal být jeho přímým vlastníkem – jeho majetek je zkrátka jeho, a proto s ním bude nakládat, jak se mu zamane. A nikdy se toho nevzdá, nikdy! Nech si to všichni zapamatují, nikdy! Tak už to konečně pochopte. A pro hnutí ANO to platí úplně stejně jako pro cokoli jiného.

Ilustrační foto (ČTK)

Z toho důvodu by opoziční uskupení, respektive dvě vznikající koalice – a v nich hlavně Pirátská strana a ODS – vůbec neměly připustit a ani na chvíli by je to nemělo napadnout, že mezi variantou vlády s Andrejem Babišem coby premiérem a vládou s hnutím ANO bez Babiše je nějaký významný rozdíl, a brát to jako vstřícný krok či dokonce ústupek ze strany Babišova hnutí.

To vše by ale občanští demokraté, Piráti, lidovci, TOP 09 a Starostové a nezávislí měli moc dobře vědět, nejsou to ostatně žádná nová ani objevná zjištění, a proto by se tím neměli nechat zviklat, zmást a znejistit. Jediné nebezpečí by mohlo hrozit v případě, že by chtěli dát přednost svým krátkodobým sobeckým zájmům – podobně jako v tomto volebním období sociální demokraté – a zatoužili by po vládních křeslech, ať to stojí, co to stojí, a ať by je to jakkoli zdiskreditovalo. To se ale, doufejme, nestane, protože současná opozice je v tomto ohledu snad prozíravější a morálně pevnější než Hamáčkova ČSSD.

Proto nesýčkujme, nemalujme čerta na zeď a nedovolme, aby náš strach měl velké oči, protože žádná z uvedených stran s hnutím ANO v jakékoli koalici neskončí ani nepodpoří jeho menšinovou vládu. Protože kdyby to udělaly, potvrdily by tím, že jsou jen hlupáky a vyžírky, co hrají jenom sami na sebe, a v takovém případě si zaslouží, aby dopadly úplně stejně, jako pravděpodobně dopadne sociální demokracie. To znamená, že by je po vládním angažmá s hnutím ANO čekala katapultace pryč z poslanecké sněmovny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]