ANO loví v nejkalnějších vodách. Havlíček nadbíhal demonstrantům, Peštová mezi ně rovnou šla

Karel Havlíček (ANO)  (ČTK)

Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Hnutí ANO Andreje Babiše se logicky cítí ohroženo aktivitami Jindřicha Rajchla a jemu podobných, a tak se jeho zástupci jali nadbíhat demonstrantům z Václavského náměstí. Sice to nemůže přinést příliš procent, někdy ale i několik tisíc hlasů může rozhodnout, což marketingový tým, který se neštítí ničeho, dobře ví. 

Babišova strana je momentálně ve stejně složité situaci, v níž byl její šéf před prezidentskými volbami. Potíž spočívá v tom, že se snaží oslovit „všechny“, a to včetně těch nejhorších extremistů a přisluhovačů Kremlu. Ono to dost dobře nejde, což se v týchž volbách také ukázalo, jenže ani tohle ANO nezastaví.

Na Národní muzeum šel zaútočit i děkan VŠE Miroslav Ševčík. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Tahle catch-all taktika vypadá následovně: Karel Havlíček sice v Otázkách Václava Moravce odsoudil útok na Národní muzeum, protože ví, že na Českou televizi se nejspíše dívají spíše umírnění voliči, na druhou stranu ale předstírá, že protest byl skutečně proti vládě, nikoli proti Ukrajině a pro Rusko, jak tomu bylo ve skutečnosti.

Další stupeň tolerance k proruským vandalům předvedl na CNN Prima News někdejší předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček. „Čeho se dopouštěli ti u Muzea? Už to, že chtěli jít sundat vlajku, je trestný čin? Nejsem si jistý, že to je nějaký trestný čin. Byl zákrok policie přiměřený, nebo ne?“ ptal se. Dotaz na to, čeho se dopouštěli, když bylo zadrženo osmnáct lidí a dva policisté zraněni, je vážně fascinující.

A posledním příkladem je poslankyně Berenika Peštová, dlouhodobě známá jako ne úplně nejostřejší tužka na české politické scéně. Ta totiž na demonstraci osobně dorazila. Na sociálních sítích nás oblažila oznámením, že „atmosféra je úžasná“ a že na místě dokonce potkává své fanoušky, což jí tedy příliš nevěříme. Že by ale napsala něco o útoku na Národní muzeum nebo se ohradila proti projevům, které požadovaly zastavení pomoci napadené Ukrajině, to samozřejmě neudělala. Atmosféru jí nekazilo hnutí Ne základnám nebo komunisté, naopak.

Hnutí ANO si nechce proruskou scénu naštvat, naopak se neustále snaží vlísat se jí do přízně. Babiš a jeho lidé potřebují podporu řetězových e-mailů, potřebují dezinformační weby, zkrátka a dobře potřebují své spojence z Ruska. A Kreml zase potřebuje je, protože jsou a budou daleko silnější než obskurní Rajchlové, Vrabelové a podobní. Je proto dobré sledovat, jak se budou chovat, až přijde další násilí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články