ANO má nová pravidla: Babiš teď může sám škrtat i přidávat lidi na kandidátkách

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje (ČTK)

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje | FOTO: ČTK

K diktatuře se lze dopracovat i demokratickou cestou, bez jediného výstřelu, jak dnes ukázala Babišova politická partaj ANO na svém sněmu. Stačí, když se hlasuje veřejně, aby se všichni báli vzepřít se šéfovi, který je navíc věřitelem.

Celostátní sněm ANO na úvod druhého jednacího dne schválil změnu stanov hnutí, a překvapivě tak značně posílil pravomoci předsedy. Změna mu teď mimo jiné umožňuje zasahovat do kandidátek hnutí pro volby na všech úrovních samosprávy. Dosud tuto pravomoc měl pouze výbor hnutí, ve kterém zasedají členové předsednictva a předsedové krajských organizací. Kolektivní rozhodování se však Babišovi zjevně nelíbilo. Strana má být přece jako firma, kterou vlastní, a výbor je jen taková žvanírna, něco jako lidmi zvolený parlament či prezident, že je to tak, pane Babiši?

„Je tady zakotvena pravomoc předsedy ve výjimečných a odůvodněných případech i po schválení kandidátních listin výborem do schválených kandidátních listin zasáhnout,“ snažila se tento překvapivý krok zdůvodnit místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Podle ní vzešel požadavek na tuto úpravu pravomocí předsedy hnutí zdola z členské základny. Babiš si tedy bude muset pro vyhození kandidáta, či naopak přidání nějakého kamaráda či dětí na kandidátku najít nějaký formální důvod a pak už má volné ruce.

Andrej Babiš tedy bude moct nově vyškrtnout kandidáty, doplnit na kandidátku nová jména nebo změnit pořadí lidí na kandidátní listině.

Stanovy také mění formální postup při vzniku nebo zániku členství v hnutí. Nově upravují fungování oblastních organizací, jejich působnost už nebude muset být svázána s územím okresů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]