ANO navrhuje prodloužit nouzový stav o 14 dní. Podle Rakušana to nestačí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Úřad vlády ČR)

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

Prodloužení nouzového stavu jen o 14 dní, jak navrhuje opoziční hnutí ANO, by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nestačilo k projednání potřebné novely ve sněmovně. Vláda navrhuje prodloužit nouzový stav po konci května na 30 dnů. Rakušan i premiér Petr Fiala (ODS) před čtvrtečním sněmovním hlasováním ubezpečili, že poslancům žádost o delší trvání stavu nouze předkládají naposledy.

Kabinet tento týden požádal o prodloužení nouzového stavu kvůli migrační vlně z válkou zasažené Ukrajiny. Současně schválil novelu zákona, která má zajistit uplatňování nutných opatření i od začátku července, kdy by v případě sněmovního souhlasu měl nouzový stav přestat platit.

(Týdeník FORUM)

Hnutí SPD oznámilo, že bude hlasovat proti. Většina poslanců hnutí ANO je pak podle předsedkyně klubu Aleny Schillerové pro případné prodloužení nouzového stavu o 14 dnů. Rakušan takový návrh označil za polovičaté řešení. Kabinet by podle něj s jistotou musel po dvou týdnech žádat o dalších 14 dní. „Pokud se díváme na limity legislativního procesu a balíček opatření, který chceme představit, tak ten měsíc ještě potřebujeme,“ zdůraznil.

Opozici požádal Rakušan o vstřícnost. Nelze podle něj zároveň odmítat prodloužení nouzového stavu a obstrukcemi bránit projednání zákonů, které mají umožnit Česku fungovat od konce června bez něj. „Nabízíme opozici otevřenou komunikaci,“ uvedl. Doufá v takové jednání ve sněmovně, aby i na konci června byla jistota, že existuje dostatek nástrojů potřebných pro zvládání situace kolem migrantů.

Prodloužení nouzového stavu do konce června je podle premiéra Petra Fialy (ODS) nezbytné ke zvládnutí bezprecedentní uprchlické krize, kterou vyvolala invaze Ruska na Ukrajinu. Českých občanů se nouzový stav nadále nijak týkat nebude, řekl dnes premiér poslancům. Zopakoval, že o prodloužení vláda žádá sněmovnu naposledy a že potřebná oprávnění a opatření chce během června zajistit zákonem.

„Pokud nouzový stav bude prodloužen, tak to bude naposledy,“ prohlásil ministerský předseda. Důvodem žádosti podle Fialy není omezování svobod českých občanů ani nákupy bez transparentního výběrového řízení. Nouzový stav má pomoci postarat se o ukrajinské matky a děti, které si chtějí zachránit svoje životy, řekl premiér. „Má zajistit, aby uprchlická krize neměla negativní dopad na české občany,“ dodal.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]