ANO oslabilo. Vládní pětikoalice by získala takřka polovinu hlasů, ukazuje nejnovější průzkum

(Pavel Šmejkal, FORUM 24)

FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

Celkem by pětiprocentní hranici nutnou pro zvolení překročilo šest politických subjektů. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi. V říjnu by hnutí ANO získalo 26,5 %, což je o tři procentní body méně než minule. Průzkum však nezaznamenává současné koalice.

Za poklesem ANO stojí podle autorů výzkumu úbytek podporovatelů hnutí, kteří by byli ochotni se nyní zúčastnit voleb, ale čím je způsoben nárůst 3,5 % u ODS, není zcela zřejmé. Patrně se k ODS přesouvají voliči dalších vládních stran, může se v tom však podle výzkumníků promítat i zlepšené vnímání aktuální politické situace, například zastropování cen energií.

Kantar CZ / se souhlasem
Volební model říjen 2022 | ZDROJ: Kantar CZ / se souhlasem

Lepšího výsledku než v zářijovém průzkumu dosáhli také Piráti, kteří mají o 2,5 % více, tedy 11,5 %. Podle Kantaru Piráti stále čerpají nové hlasy z řad voličů svého loňského volebního koaličního partnera ⁠– STAN.

Čtvrtá příčka patří Okamurově SPD s 11 %, za níž následuje STAN s 6 %, a jako poslední se přes potřebných pět procent přenesla TOP 09 s 5,5 %. KDU-ČSL se propadlo o 2,5 % a získalo by 3,5 %, stejně jako ČSSD. KSČM a Šlachtova Přísaha by získaly 2,5 % a Trikolora 2 %.

Za zcela hypotetické situace, že by se voleb v době sběru dat zúčastnily dvě velké koalice tak, jako tomu bylo u loňských voleb, by na prvním místě bylo v říjnu SPOLU (složené z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s 31,5 %. V modelu totiž posílilo o tři procentní body, zatímco ANO ztratilo tři a půl procentního bodu a podle tohoto průzkumu by bylo druhé s 28 %.  Pomyslnou třetí příčku by obsadila koalice Piráti a Starostové se 14 %, tj. o 2 p. b. více než v září, následovaná SPD s 11,5 %. SPD dosahuje srovnatelné podpory jako před měsícem. 

Kantar CZ / se souhlasem
Volební model říjen 2022, hypotetické koalice | ZDROJ: Kantar CZ / se souhlasem

Kdyby se volby do poslanecké sněmovny konaly v době, kdy Kantar sbíral svá data, bylo by o volbě strany nebo hnutí zcela rozhodnuto 43 % dotazovaných a dalších 33 % by svůj výběr již zřejmě neměnilo. Přibližně 25 % by své rozhodnutí ještě změnilo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články