ANO přiznalo, že za krizí pražské koalice stály spory Krnáčové s Kleslovou

Eric Drooker

K problémům pražské koalice přispěly osobní neshody v krajské organizaci hnutí ANO. Před dnešním jednáním předsednictva ANO to řekli jeho členové Jan Volný a Martin Komárek. Podle Volného spolu bojovaly primátorka Adriana Krnáčová a předsedkyně pražské organizace ANO Radmila Kleslová, která v úterý oznámila, že na svou funkci rezignuje. Předsednictvo se dnes na žádost Krnáčové zabývá dalším postupem při řešení rozkolu v koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice. Předseda hnutí ANO, ministr financí a oligarcha Andrej Babiš chce, aby koalice pokračovala.

„Byl tam trošičku boj mezi primátorkou a krajskou předsedkyní, ten tam vnášel neklid,“ řekl novinářům místopředseda hnutí ANO Jan Volný. Připustil tak skutečnost, o níž se mluví v médiích i zákulisí pražské politiky. Kleslová údajně řídila část hnutí, která primátorku nepodporovala.

„Nemyslím si, že to byl boj na život a na smrt, ale prostě nějaké různosti názorů tam byly,“ dodal Volný. Od jednání si slibuje, že situaci v pražské organizaci ANO uklidní. Rezignace Kleslové je podle něj rozumným řešením.

O osobních sporech v pražském hnutí ANO hovořil také poslanec, člen předsednictva ANO a Babišův mediální expert Martin Komárek. „Já si myslím, že tam budou určitě nějaké osobní problémy,“ uvedl. „Myslím, že paní Kleslová pod tlakem událostí dělá správně, že dává funkci k dispozici,“ dodal Komárek.

Kleslová oznámila svou rezignaci v úterý. Udělala to prý na žádost Babiše. Podle něj mediální kampaň proti Kleslové poškozovala celé hnutí. Kdo ji v čele pražské organizace nahradí, se zatím neví. „Kleslová už rezignovala a nebude kandidovat. O nástupci bude hlasovat 250 členů pražské organizace,“ řekl Babiš novinářům.

ČTK

Krize v magistrátní koalici vyvrcholila v noci na minulý pátek, kdy za podpory koaličních zastupitelů přišli o funkci čtyři z 11 pražských radních. Odvoláni byli náměstek Matěj Stropnický (Strana zelených) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). Od té doby vyjednávají koaliční partneři o další spolupráci.

Babiš chce na dnešním jednání slyšet vysvětlení neshod v koalici. „Chci mluvit o tom, jak se hlasovalo, proč se hlasovalo a kdo to vlastně navrhl. A jaká je naše představa v rámci koalice na magistrátě,“ uvedl před začátkem jednání. „Nevidím důvod, proč by nepokračovala,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner