ANO se pustilo do vládní koalice. Pošlapali jste úplně všechno, zuří Schillerová

Alena Schillerová (ANO) (Hnutí ANO / se souhlasem)

Alena Schillerová (ANO) | FOTO: Hnutí ANO / se souhlasem

Rada České televize je po mnoha neúspěšných pokusech opět kompletní. Pětici radních se podařilo zvolit poté, co vládní poslanci prosadili veřejnou volbou pomocí hlasovacího zařízení. To rozzuřilo opoziční strany, které chtěly hlasovat tajně prostřednictvím volebních lístků. Zástupci hnutí ANO a SPD se proto volby televizních radní vůbec neúčastnili.

„Rada ČT má konečně plné obsazení a může začít fungovat. Volba proběhla veřejně, což za Piráty dlouhodobě prosazujeme. Veřejnost má právo vědět, jak kdo hlasoval. Politici nemají nic tajit. Ovšem ANO a SPD tak vyděsilo, že by jim lidé viděli pod prsty, že se raději nezúčastnili,“ chválil zvolení nových členů radních předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

(Týdeník FORUM)

Opozice však veřejnou volbu kritizuje. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové popřela vládní koalice demokratické principy. „Pošlapali jste úplně všechno a nevysvětlíte to,“ prohlásila. „Volba do Rady ČT bude poprvé v historii veřejná. Když si nedokázala vynutit poslušnost vlastních poslanců po dobrém, vsadila na způsob, který se osvědčil před listopadem 89. Náš klub se této blamáže účastnit nebude,“ rozohnila se bývalá šéfka státní kasy. 

„Nejlépe o vzájemné důvěře v pěti koalici vypovídá, že poprvé v historii se volilo do Rady ČT veřejně. Při minulé volbě sice vládní poslanci fotili své hlasovací lístky, ale stejně jim to nevyšlo. Veřejné hlasování je tak jediná jistota, jak si vynutit poslušnost,“ pustil se do vládní koalice také poslanec Aleš Juchelka (ANO). 

Personální nominace a volby ve sněmovně vždy probíhaly tajně. Tak jako naše občanské volby, každým rokem (obecní, krajské, sněmovní, senátní). A dnes? Dnes je všechno jinak,“ napsal také poslanec Martin Kolovratník (ANO). 

Sněmovna tak nakonec vybrala pětici televizních radní bez přítomnosti hnutí ANO a SPD. Za loni odvolanou radní Hanu Lipovskou vyslali poslanci do rady politologa Ladislava Mrklase. Mandát mu skončí 27. května 2026. Dalšími čtyřmi radními veřejnoprávní televize na standardní funkční období zvolili poslanci bývalého ředitele Českého rozhlasu Vlastimila Ježka, někdejší novinářku a bývalou členku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Miladu Richterovou, bývalého šéfa zpravodajství České televize Karla Nováka a bývalého předsedu Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články