Ano základnám!

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Ve veřejném prostoru se objevily úvahy o možném vybudování americké základny na českém území. A najednou jako bychom se vrátili zpět v čase, do roku 2008, kdy se nám tu ruská propaganda postarala o to, že v Česku nevznikl radar v Brdech. „Obránci míru“ se obávají, že prý bychom na sebe přitahovali pozornost. Rádobyvlastenci v čele s rusofilním hnutím Trikolóra svolávají demonstraci. Prý se nemáme nikomu klanět (ozývá se nejčastěji z předklonu před Ruskem).

A svoji polohu už našel i předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který ve svém Čau lidi sdělil, že základnu nepotřebujeme, a i kdyby, mělo by se o ní udělat referendum. „Za sebe říkám, že to nepodporujeme, protože mi to připadá zbytečné. Předpokládám, že je to velice citlivé téma. Nejlepší by bylo udělat na to referendum,“ uvedl doslova. To je skvělý nápad, protože jak známo, všechny prvky přímé demokracie v České republice dopadají přesně podle not ruské propagandy. Ostatně – podívejme se na přímou volbu hlavy státu, kvůli které máme vrchního zástupce Ruska v nejvyšší ústavní funkci. Ano, je to tak, Babiš a jeho tým samozřejmě vědí, o co tady půjde. I při příští volbě prezidenta se totiž bude angažovat Rusko a hnutí ANO o ruskou podporu stojí, ať je válka, či ne. Babiš se zařadil vedle ruské páté kolony u nás a rozhodl se usilovat o voliče Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury.

Ostatně Babiše už pochválila a citovala ofi­ciální ruská média – tedy ta média, která tvrdí, že ukrajinské civilisty zabíjejí sami Ukrajinci a že je potřeba je denacifikovat. Do jaké party se tedy Babiš rozhodl patřit, to už víme.

Samozřejmě, že momentálně jde zejména o úvahu, což potvrdil i premiér Petr Fiala. Ale o úvahu, které je jeho kabinet nakloněn, což je důležité. Jsme na začátku volebního období a bohužel také pravděpodobně na začátku války Ruska proti Ukrajině. Proto je potřeba takovéto úvahy podporovat a postarat se o naši bezpečnost, která bude ohrožena nejen Vladimirem Putinem, ale každým dalším autoritářem. Rozhodně teď není čas dávat prostor panu Zaorálkovi a dalším, kteří by rádi zůstali neutrální. Ti, kterým opravdu záleží na jejich vlasti, chtějí, aby byla bezpečná. A tím největším nebezpečím…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články