Prezident Miloš Zeman mluvil už před volbami o koalicích jako o podvodu na voliče, premiér Andrej Babiš (ANO) se na spojení stran proti němu pro změnu zaměřil bezprostředně poté, co jeho strana skončila po sečtení všech hlasů těsně druhá. A teď se podobné změny poměrů může začít obávat i maďarský premiér Viktor Orbán. Tamější opozice totiž spojila síly, aby mohla dlouho suverénního Orbána vyzvat v blížících se volbách. Do jejího čela se přitom postavil dosud nepříliš známý starosta menšího okresního města.
Zatímco Česko si odbylo volby do parlamentu před pár dny, Maďaři budou vybírat zákonodárce příští rok. Tamější opozice nicméně neztrácí čas a svého lídra, který vyzve na souboj dlouholetého premiéra Viktora Orbána, vybrala už tuto neděli. Sjednocenou opozici tak nakonec do voleb povede Péter Márki-Zay, o němž britská BBC píše jako o „politickém outsiderovi bez stranické příslušnosti“.
Přesto to byl právě Márki-Zay, který ovládl nedělní opoziční primárky. A průzkumy veřejného mínění rovněž ukazují, že právě tento „outsider“ má největší šanci v nadcházejících volbách předběhnout nynějšího premiéra, jehož strana Fidesz je u moci od roku 2010. „Chceme nové, čistší a upřímné Maďarsko, ne jen nahradit Orbána nebo jeho partaj,“ řekl v Budapešti Márki-Zay svým podporovatelům.
Devětačtyřicetiletý muž je praktikujícím katolíkem a otcem sedmi dětí. Jeho vyzyvatelkou byla při hledání opozičního lídra levicová kandidátka Klara Dobrevová, která ovšem Márki-Zayovi pogratulovala k vítězství dávno před sečtením všech odevzdaných hlasů delegátů. Ve svém závěrečném projevu oznámila, že odteď podporuje právě jeho, a zbytek opozice vyzvala, aby držel při sobě.
Jak připomíná BBC, Orbánův Fidesz až dosud vydělával právě na tom, že je opozice roztříštěná. Nyní ale úřadující maďarský premiér, který nedávno těsně před volbami v Česku osobně podpořil Andreje Babiše, poprvé čelí sjednocené opoziční „frontě“ socialistů, liberálů a strany Jobbik, která postupně z krajní pravice přešla až do středu spektra.
Nový opoziční lídr, který v minulosti žil v USA i Kanadě, se staví do pozice někoho, kdo je přijatelný pro voliče levice i pravice. Včetně těch, kteří už mají dost Orbánovy často vyhrocené politiky – například v otázkách migrace. Márki-Zay k sobě přitáhl pozornost před třemi lety, když se stal starostou v přibližně padesátitisícovém městě Hódmezövásárhely na jihu Maďarska. To přitom předtím bylo považováno za baštu právě Orbánova hnutí Fidesz. Aktuálně jsou preference obou bloků v podstatě vyrovnané, opozice tak ještě zdaleka nemá vyhráno. Fidesz už na zvolení Márki-Zaye reagoval ostrým prohlášením, v němž varuje před zvyšováním daní. A zároveň Orbánova strana o Márki-Zayovi mluví jako o „kariérním levičákovi“.