Antisemitský web vytváří iluzi o židovském spiknutí a pomlouvá české organizace

Screenshot, Youtube

Neonacismus, ilustrační foto | FOTO: Screenshot, Youtube

Český helsinský výbor, Česko-romské sdružení Konexe a další lidskoprávní neziskové organizace kdosi uvedl do kolonky „Česká republika“ na anonymních antisemitských stránkách „Judas Watch“. Tomuto webu, jehož autoři označují kdekoho za „zrádce bílé rasy“ a který si klade za cíl „dokumentovat židovský vliv“, ovšem zvoní hrana. Potvrdí-li se stopa rakouských novinářů, že je administrovaný právě v jejich zemi, pravděpodobně jej úřady vypnou.

Předmětný anonymní web už třetím rokem vede seznam jmen z celého světa. Zatímco v kolonce vyhrazené České republice uvádí jen neziskové organizace, za Rakousko seznam čítá jména konkrétních lidí včetně bývalého prezidenta Heinze Fischera, nositelky Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelinekové nebo vídeňského právníka Gabriela Lanskyho. Ty všechny v úvodu zmíněný web pomlouvá označením „zrádce“ a z kontextu vyplývá, že myšlen je „zrádce bílé rasy“. K jednotlivým jménům správci tohoto webu uvádějí odkazy na profily dotyčných lidí na sociálních sítích, fotografie a – po vzoru praktik hitlerovského Německa, dokonce i žlutě vyvedenou Davidovu hvězdu.

Seznam „Judas Watch“ čítá bezmála 1800 jmen, zastoupeni jsou politici, novináři, filmaři i vědci. Ocitl se na něm i prestižní rakouský deník Der Standard, který o tomto  antisemitském počinu aktuálně referuje, včetně jeho vydavatele Oscara Bronnera a několika redaktorů. Osnovatelé této stránky je nazývají „aktéry světového spiknutí“. Zmíněný list se obrátil na Bernharda Weidingera z Dokumentačního archivu rakouského hnutí odporu ve Vídni, který předmětnou databázi popsal jako počin „vycházející z paranoidní představy o mezinárodním spiknutí proti lidem bílé pleti“, z něhož viní především Židy.

Předmětný web už ale nebude mít dlouhého trvání. Deník Der Standard z uniklých dokumentů zjistil, že je velmi pravděpodobně administrovaný z Vídně, přičemž v Rakousku je šíření podobného nenávistného obsahu ilegální. List odkazuje na uniklý záznam z diskuzního fóra americké neonacistické organizace  Atomwaffen Division, v němž se jistý rakouský informatik označuje za administrátora stránek „Judas Watch“. Zmíněného fóra se účastnili neonacisté, které kriminalisté v minulých letech vyšetřovali kvůli násilným trestným činům a vraždám s rasistickým nebo antisemitským motivem. Na stopu uvedeného Rakušana novináře přivedly uniklé IP adresy včetně jeho e-mailové adresy. Jasno o „Judas Watch“ mají díky tomu, že autor tohoto online seznamu nevyužívá žádných anonymizujících služeb a jeho IP adresa tak odkazuje na původ v Rakousku. Podle citovaného listu by to mělo úřadům umožnit, aby provozovatele tohoto webu začali vyšetřovat.

Poslední případné pochyby o antisemitské povaze „Judas Watch“ rozptyluje  rozhovor jeho autora s jedním tvůrcem jisté série krajně pravicově zaměřených podcastů, v jehož závěru se autor „seznamu Židů“ obrací přímo na posluchače s následující výzvou: „Jdi příkladem. Buď vůdcem. Buď fašistou, kterým chceš být!“

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner