Antivaxer se přiznal: Já vím, že píšu nesmysly

Ilustrační foto (Pixabay/LoboStudioHamburg)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/LoboStudioHamburg

Mechanismus totální dementizace diskuzí na facebooku je po zhruba dvanácti letech masivního šíření této sociální sítě v České republice konečně uspokojivě vysvětlen. Hoaxy a dezinformace často nejsou výsledkem práce ruských trollů, dezorientovaných nevzdělanců nebo vyplašených žen v domácnosti. Antivaxer hlásající magnetismus očkovací látky se mi po delší debatě přes messenger přiznal, že plácá ve svých postech nesmysly naprosto cílevědomě, s plným vědomím, že káže bludy. Ale on se tolik nudí, že se prostě nějak bavit musí!

Hoaxy a dezinformace patří mezi největší hrozby dnešní společnosti. Dopad nesmyslů šířených přes internet ukazuje míra proočkovanosti české populace proti covidu-19. Při pohledu na mapu proočkovanosti Evropy vidíme, že Česko je stále součástí sice té nejpozápadnělejší, ale stále východní Evropy. Antivax propaganda má úspěch, k datu poslední aktualizace výstupů Open Data Lab (5. 11. 2021) u nás bylo kompletně naočkováno 6 119 166 lidí (57,2 procenta, 65,6 procenta starších 12 let). Což je tak málo, že jsou průlomovou infekcí intenzivně ohroženi i očkovaní lidé.

()

V běžném sociálním styku ve městě je při tak nízké proočkovanosti téměř vyloučeno, aby se před řadou měsíců očkovaný člověk s již klesající odolností proti covidu opakovaně nesetkával s neočkovanými asymptomatickými či presymptomatickými infikovanými lidmi, kteří jej nakazí. Když se setká s infikovaným očkovaným, má pravděpodobnost nákazy dle studií asi o 65 procent menší. Od neočkovaného to „nakoupí“ výrazně snadněji. Takže nesmyslné hoaxy o tom, že vakcína všemi představitelnými způsoby škodí, už skutečně ohrožují všechny.

Opakovaně jsem se pokoušel od šiřitelů antivax hoaxů zjistit, proč, jakým mechanismem ty žvásty šíří. Odmítali komunikovat. Nyní se mi ale podařilo udělat rozhovor s uživatelem facebooku, který šířil nesmysly o tom, že je člověk po očkování magnetický a přitahuje železné předměty. Jeho totožnost znám, ale dává přednost anonymitě, takže mu rád vyhovím. Je to dejme tomu Václav. Jeho jméno není důležité, důležité je, že takových jako on jsou statisíce. A jejich „práci“ odnesou nevinní lidé. Poslal jsem tedy tomu pánovi přes messenger vzkaz: Proč prosím zveřejňujete na FB nesmysly o magnetismu vakcíny? Mohl bych někoho takto zmagnetizovaného vidět, prosím?

Václav: Dobrý den.

jxd: Dobrý den. Odpovíte mi prosím?

Václav: S tím magnetismem se musím optat toho človíčka, jestli je ochoten vám to ukázat. Asi nemám právo rozdávat jeho kontakt na požádání. Dám určitě vědět.

jxd: Aha, takže jste si to vyfantazíroval.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Václav: Počkat, počkat, počkat, vy novináři jste hrozní manipulátoři. Tak znova. Toto je vaše otázka.

jxd: No a kde bych ho mohl vidět?

Václav: Pane… je to člověk… to znamená, že lidská bytost, která má své soukromí a cítění, takže třeba nebude chtít být celebritou. Každý není zrozený pro tenhle cirkus, co jedete. Mimo jiné nebudu riskovat, že vy ho zneužijete pro své zviditelnění a já se s ním pak budu nahánět po soudech kvůli džídýpíár, takže klídeček, dejte si brčko do klidu a já se vám ozvu. Stručně a jasně: Poslední slovo bude mít dotyčný.

jxd: Aha, takže jste si to vyfantazíroval.

Václav: Toto se opravdu děje…it is real. Lítalo to tu po internetu spoustu videí a fotek s magnetismem. No a protože jsme obklopeni samými lžemi a přetvářkami, lidi to prostě začali zkoušet sami. Nic nenormálního ve světě, v kterém už se nedá ničemu věřit. Lidi už si kupují i mikroskopy, aby znali realitu. Ohlédněte se dva roky zpátky. Takže si to můžete vyzkoušet úplně sám. Zatím co slyším a vidím v reálu i ve virtuálu, funguje to max. první tři dny. Není to u každého. Znám lidi, kterým ano, a kterým ne, takže se mi samozřejmě vysmáli. Nic moc k tomu nepotřebujete. Stačí magnet, nerezová lžička a mince. (Většina nerezových příborů není vyrobena z feritického, ale austenitického nerezu, takže není magnetická, pozn. aut.) K naprosté přesnosti uděláte nejlíp, když všechny kontaktní body opláchnete dezinfekcí, která vysušuje, takže se vytratí „lepící efekt“ pleti. No a teď vám stačí už jenom sehnat někoho, kdo je po Tečce nejlépe do dvou dnů. Nic složitýho. Já to mám složitější někoho uhánět na pokusy, protože mám kolem sebe málo lidí, na kterých bych to vyzkoušel. Hezký večer.

jxd: Takže jste si něco vyfantazíroval a teď se vykrucujete jako malé dítě. Plně jste potvrdil můj předpoklad, díky! Léčíte se psychiatricky, prosím?

Ilustrační foto. (Pixabay/DrStClaire)

Václav: Nabízíte mi léčbu? Vy jste letos něco sklidil?

jxd: Já nejsem psychiatr, ale psycholog. Požádejte vašeho praktického lékaře, ať vám nějakého doporučí.

Václav: Jste psycholog? Skvělé. Uděláte mi diagnózu? Určitě to dáte vod voka.  Dám to přečíst manželce, možná vám dá za pravdu a najde mi ho sama. Proč se vlastně nepřipojíte do diskuze, kde se vám nelíbí mé slovní průjmy? Napsal bych vám tam to samé. Jinak pane, vy jste další, který zapomíná, že fcb má kolonku „Co se vám honí hlavou?“. Beru fcb jako diskuzní koutek, takový „virtuální jít na pivo“. A když se někomu nelíbí moje slovní průjmy, tak mě prostě zablokuje, nesleduje, vyřadí z přátel. Teď je moderní nahlašovat. Hodně se tu nahlašuje. Myslel jsem, že to dělají jen koblihy, ale pozoruju, že je to všudypřítomný. Já to nedělám, neurážím se, nikoho nenahlašuju ani na nikoho nepráskám. Spoustu postů dávám proto, abych se něco dozvěděl. Víc hlav víc ví.

jxd: Díky, to jsem de facto potřeboval slyšet. Ale uvědomujete si, že z části následkem „slovních průjmů“ lidí jako vy je naočkováno jen 57 procent populace a přichází další vlna nemoci, která bude zabíjet lidi zhlouplé podobným žvaněním nesmyslů?

Václav: To odmítám. Každý nese odpovědnost za své zdraví sám. Pošlete mi screen nějakého nesmyslu a vyvraťte ho.

jxd: Takže odmítáte přijmout zodpovědnost za vlastní slova? Kolik vám je prosím let?

Václav: Odmítám zodpovědnost za rozhodnutí cizího svéprávného člověka.

jxd: I v případě, že jej k tomu rozhodnutí přivedly vaše fantazie?

Václav: Jaké fantazie?

jxd:  Fantazie o magnetické očkovací látce. A neodpověděl jste, zda přijímáte zodpovědnost za vlastní slova.

Václav: Pane, já vím, že jste psycholog, že jste studovaný manipulátor. Ale už mě neosočujte, že někomu vyhrožuji. Jasný?

jxd: Pane, nevykrucujte se, už nejste dítě. Přijímáte, či nepřijímáte zodpovědnost za vlastní slova?

Václav: Po přečtení tohoto se zamyslete nad tím, proč jsem ztratil motivaci vám dávat jakýkoliv kontakt na někoho z mých přátel. Opravdu nechci, aby se na něm někdo dopouštěl trestného činu.

jxd: Pane, nevykrucujte se, už nejste dítě. Přijímáte, či nepřijímáte zodpovědnost za vlastní slova?

Václav: Plnou odpovědnost za svá slova nesu tehdy, když tato slova potvrdím podpisem a otiskem palce. Omezená odpovědnost za svá slova je všechno ostatní, která jsou myšlena jen jako názor do diskuze nebo jako stimul k zamyšlení nebo ověření, jenže nejsou v žádném případě odpovědná za jakékoli rozhodnutí kohokoli jiného, kdo se nad tím zamyslí. Přesně ve stylu fcb „Co se vám honí hlavou?“.

jxd: Aha takže jste zvyklý zcela vědomě plácat na fejzbůčku nesmysly a odmítáte za ně nést jakoukoliv zodpovědnost. Kolik vám prosím je let? Já jsem z generace, kdy mužům na jejich slovech záleželo a žvanění nesmyslů se chápalo jako výsada senilních starců či školních dětí.

Václav: To bychom to dopracovali, kdybychom už si nemohli ani dělat srandu. Že? Satira už je zakázaná? Fcb je pro mě něco jako byl Dikobraz za komárů.

jxd: Kolik vám je prosím let, že se nestydíte veřejně žvanit pitomosti a fantazie? Bylo už vám patnáct? To dospělí nedělávají…

Václav: Ano, bylo mi už 15. A vy si snad děláte něco z nějakého plácání? Vy si data přece ověřujete. Že mám pravdu? Dobrou noc.

jxd: Já plácání na facebooku zkoumám, já jej nepraktikuji. Díky za rozhovor.

Václav: Taky děkuji. Slibuji, že nad tím budu víc přemýšlet a snažit se tedy neplácat.

Nevěřím!

Přestože byl pan Václav na rozdíl od jiných antivaxerů upřímný, poslední větu mu nevěřím. On se zase bude nudit, zase si něco vymyslí, zase to napíše, zase uvidí nějaký stejným mechanismem vzniklý post, zase jej nasdílí a od něj ty nesmysly nasdílejí a přivymyslí si jiné jiní a nakonec se na fejzbůčku dočteme, že veverka je vlastně had, protože je zrzavá, stejně jako užovka červená.

Pan Václav na plná ústa přiznal, co lze z facebooku tušit už dávno: že si kvanta těch naprostých nesmyslů, co kolují, někdo jen tak z nudy vymyslel. A napsal je, protože se ho facebook „zeptal“, co se mu honí v hlavě. V takové realitě se však slova zcela odtrhují od svého původního obsahu a významu a stávají se skřekem bez obsahu. V podobné situaci je už slovy více než těžké nějaký obsah sdělit a stejně těžké je odlišit slovní sdělení s obsahem od slovního skřeku.

Nelze předpokládat, že se situace nějak rapidně zlepší, spíše naopak. Takže si musíme zvykat na to, že méně kognitivně vybavená skupina obyvatel se přesune do světa jakýchsi obskurních představ o světě a jeho fungování, které budou ještě hloupější, než byly představy lidí o světě a jeho fungování v raném středověku. Pro přežití civilizace je ale klíčové, zda lidé, kteří už neprodukují slovní sdělení, ale jen slovní skřeky, nemají většinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]