Arenberger nechal rozpustit Smejkalův MeSES. Jedním telefonátem a bez vysvětlení

Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (Úřad vlády)

Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: Úřad vlády

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES). Důvodem ukončení spolupráce je podle ministerstva příznivý vývoj epidemie a zrychlující se tempo očkování. Agendu bude mít nyní na starosti klinická skupina pro covid, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Podle zástupců skupiny bylo rozhodnutí ministerstva překvapivé, úřad jim žádné podrobnosti nesdělil. Rozhodnutí kritizuje opozice. Skupina vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením nového koronaviru, vedl ji hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

„Petr Smejkal byl dnes náměstkem ministra (zdravotnictví Martinem) Havrdou informován o tom, že ministr zdravotnictví se rozhodl ukončit spolupráci s MeSES. Žádné podrobnosti nebyly sděleny,“ napsala ČTK tajemnice skupiny Irena Kotíková. Skupina podle ní připravuje stanovisko, které sdělí na tiskové konferenci v příštích dnech.

Informace o důvodech rozpuštění skupiny neměl ani jeden ze členů skupiny sociolog Martin Buchtík. „Žádné důvody nám sděleny nebyly,“ uvedl na twitteru. Jeho slova potvrdil i Smejkal. „Důvody neuvedli, snad je dodají písemně,“ řekl webu iROZHLAS.cz. Dodal, že ministerstvo expertní skupinu předem neupozornilo.

()

„Vzhledem ke zlepšující se epidemické situaci a dostatečným personálním kapacitám na ministerstvu zdravotnictví jsme se rozhodli přesunout tuto agendu již uvnitř v rámci resortu. Všem členům MeSES velice děkuji za jejich spolupráci,“ uvedla v prohlášení náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková. Členům odborné skupiny poděkoval i ministr Petr Arenberger (za ANO), podle něj názory skupiny byly vždy relevantní. Agendu bude mít nyní na starosti klinická skupina, která na ministerstvu funguje a kterou vede náměstkyně Vašáková. Jsou v ní také zástupci Státního zdravotního ústavu (SZÚ), Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), zdravotních pojišťoven i odborných společností.

Členům odborné skupiny na twitteru poděkoval ministr školství Robert Plaga (za ANO), který s experty řešil především podmínky pro návrat dětí do škol. „Chtěl bych moc poděkovat všem členům skupiny MeSES za skvělou spolupráci a na datech založenou odbornou expertizu a podporu, která tu chyběla a nyní bohužel opět chybět bude,“ uvedl ministr.

MeSES poskytovala vládě doporučení pro boj s epidemií. Svá stanoviska také zveřejňovala na webu. Kromě epidemiologů zahrnovala odborníky na ekonomii, sociologii či právo.

Činnost skupiny minulý týden kritizovala skupina 12 lékařů, mezi kterými byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo kardiochirurg Jan Pirk. Vláda má podle nich standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v ní má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu. Kritikům také vadilo, že MeSES nenese za svá doporučení ke zvládání epidemie žádnou právní, ekonomickou ani politickou odpovědnost.

Pozornost tento týden vzbudil rozhovor Smejkala pro server Novinky, v kterém řekl, že stát nezvládl kritickou část epidemie a že je z politiků a jejich přístupu v době pandemie dost roztrpčený.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]