Argumenty pro koalici SPOLU jsou platné i po změně volebního zákona, uvedl Fiala

Koalice SPOLU: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL

Koalice SPOLU: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL | FOTO: Koalice SPOLU: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL

Středeční škrt Ústavního soudu ve volebním zákonu podle předsedy ODS Petra Fialy nemění nic na argumentech, se kterými občanští demokraté vstupovali do koalice s TOP 09 a lidovci. Podle Fialy je hlavním z nich zabránění propadnutí hlasů středopravých voličů.

„Hlavní argumenty pro sestavování koalice SPOLU byly vždy dva. První z nich: musíme zabránit propadnutí hlasů středopravých voličů. A druhý: musíme spojit politické síly napravo od středu, aby se mezi sebou neštěpily a společně přečíslily hnutí ANO. A ty stále platí,“ uvedl Petr Fiala.

Středopraví voliči podle něj dávají jasně najevo, že chtějí politickou změnu. Jihočeský hejtman Martin Kuba podle Hospodářských novin zpochybnil důvod další existence koalice.  „Na výkonné radě se vždy říkalo, že spojení je výhodnější při přepočítávání, že dosáhneme více mandátů, tento hlavní argument ale nyní padá,“ uvedl v dnešních HN.

Na smyslu a fungování koalice SPOLU se nic nemění ani po rozhodnutí Ústavního soudu podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Hlasy pár jednotlivců z vnitřních řad bych opravdu nenazývala nějakým vnitřním tlakem, uvedla na dotaz ČTK. Smyslem koalice SPOLU byla společná chuť změnit poměry v České republice k lepšímu. Na tom se podle ní nemění zhola nic.

Podle šéfky TOP 09 je nejvyšší čas najít takové řešení úpravy volebního zákona, které zabrání potenciální ústavní krizi a umožní všem voličům přijít v říjnu k volebním urnám. Za dobrý podklad pro jednání považujeme návrh KDU-ČSL z roku 2019, který ostatně odpovídá aktuálnímu nálezu Ústavního soudu, uvedla.

Na sociálních sítích reagoval na Kubova slova také expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Začít teď nahlas besedovat o tom, zda na tomto cíli Ústavní soud něco změnil, je nejspolehlivější cesta k volební porážce všech koaličních subjektů, uvedl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner