Armáda se zeptá: Máte pohlavní onemocnění? Kdy a jaké?

Eric Drooker

Povinné odvody, nikoli povinná vojna, by se opět měly zavést podle novely branného zákona. Týkaly by se mužů i žen. Samotné odvody neznamenají žádnou pohromu a lze je pochopit. Pověstný ďábel je ale skryt v detailech, třeba v tom, jaké údaje stát od mladých lidí získá. Ukazuje se, že toho bude skutečně hodně, že se jedná o data intimní a že to nemá možná žádný velký smysl.
Ochránci osobních údajů už zpozorněli. Mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů David Pavlát řekl v televizi Prima: „My jsme ten návrh připomínkovali, ale měl se vztahovat na občany v případě ohrožení státu nebo válečného stavu.“ Ministerstvo potom přistoupilo ke změně parametrů zákona a dotyčný úřad s tím už dál nezatěžovalo.
Petr Medek, mluvčí Ministrstva obrany, ale tvrdí: „My jsme to s Úřadem pro ochranu osobních údajů konzultovat nemuseli, protože tyto informace jsou využitelné pro potřeby obrany státu, na což příslušný zákon pamatuje.“
Při odvodu bude třeba povinně vyplnit důkladný dotazník, kde jsou také tyto otázky:
Trpíte bolestí hlavy?
* Trpíte nočním pomočováním?
* Máte hemoroidy?
* Užíváte návykové látky?
* Léčil jste se někdy v nemocnici?
* Máte duševní onemocnění? Kdy a jaké?
* Máte pohlavní onemocnění? Kdy a jaké?
* Byl jste někdy vyšetřen z důvodu závislosti na alkoholu, návykových látkách, herních automatech?
* Léčíte se v současnosti? Kde a proč?
Až tohle všechno na sebe mladý občan řekne, vyplní další část lékař. Situace (zátěž) v rodině, alergie, nadměrné užívání alkoholu nebo drog, prodělané operace a tak dále. Dotazník pak skončí v armádnch archivech. Není třeba nikomu vysvětlovat, že jde o informace, které jsou z hlediska soukromí dost nebezpečné.

Proč jim věřit?

Normální občan samozřejmě neuvěří ujišťování o tom, že se k údajům nikdo nepovolaný nedostane, jen lékaři. Části formulářů, obsahující údaje o zdravotním stavu, budou ukládány odděleně od všeobecné části a přístup k nim prý dostane pouze oprávněný lékařský personál. Při schopnosti tohoto státu něco zorganizovat lze však o takovém utajení dost pochybovat.
Proč se nezvolí jiný postup? O způsobilosti k vojenské službě by mohl předem rozhodnout lékař a armádě nezdůvodňovat, proč. Tady se pochopitelně nabízí možnost různé korupce a protekce, tomu se ale úplně nejde vyhnout nikdy. Jde ostatně o méně, než to bylo v temných dobách tzv. lidové armády a povinné dvouleté vojenské služby
Opozice (například Petra Černochová z ODS) už upozorňuje na to, že nejde jen o citlivé údaje, ale také o to, že jsou k ničemu. Brzo totiž zastarají, takže za několik let budou z hlediska informace o „použitelnosti“ odvedence málo použitelné.
Že je mládež – i dospělí – na tom po fyzické stránce zle, není novinka. V 18 letech už je ale pozdě. Také není jasné, co si s potenciálními vojáky armáda počne, kdyby došlo k nějakému konfliktu. Vycvičeni nejsou a sotva pak rychle budou. Představa, že nepřítel bude čekat na hranici a pokřikovat do vnitrozemí, jestli už jsme připraveni a válka může začít, asi není úplně reálná.

Není nutné Čechy podceňovat. Mnozí by vlasti v těžké chvíli šli na pomoc rádi, zatím to tak vždycky bylo. Jen by měl mít občan pocit, že s ním jeho země zachází přiměřeně důstojně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner