Arogance primátora Hřiba mě překvapila. Stále nepostřehl, že volby v Praze prohrál, říká Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil (TOP 09) (Zbyněk Pecák / se souhlasem)

Jiří Pospíšil (TOP 09) | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem

„Stačí, aby Piráti přestali blokovat složení koalice vycházející z vládního půdorysu, a vláda může vzniknout třeba hned zítra,“ říká ke komplikovanému povolebnímu vyjednávání v Praze dvojka na kandidátce SPOLU a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Spolupráce koalice SPOLU s hnutím ANO podle něj není reálně na stole. „Tohle strašení oposmlouvou z dílny Prahy Sobě a Pirátů je jenom šíření dezinformací,“ prohlásil v rozhovoru pro deník FORUM 24.

Jak hodnotíte dnešní zasedání zastupitelstva?

Delší, než bych od prvního zasedání čekal. Zdrželi jsme se v diskuzi o auditech, které ani 5 měsíců po vypuknutí kauzy Dozimetr nejsou zadané a jejichž zadání Praha Sobě a Piráti stále blokují, což bylo zcela zřejmé i na dnešním zastupitelstvu. I proto jsme v tomto směru pověřili Hanu Kordovou Marvanovou, aby zjistila, v jakém stavu audity jsou, a pro příští zastupitelstvo přinesla zprávu.

Marek Wollner (FORUM 24)

Když se ohlédneme za jednáním o vládnoucí koalici, co vás nejvíce překvapilo? 

Arogance primátora Hřiba, který stále nepostřehl, že volby v Praze prohrál, a snaží se jednat z pozice síly.

Z pohledu zvenčí se zdálo, že koalice na vládní úrovni je na dosah, pak ale vznikla tzv. Aliance pro stabilitu. Proč? Měl jste již dříve signály o tom, že Piráti budou chtít za každou cenu mít v koalici Prahu Sobě?

Nepřekvapilo mě to. Po sérii podmínek, které si Piráti od začátku kladli, přišli prostě s další. Nejprve zpochybňovali to, že vítěz voleb staví svého lídra na pozici primátora, poté měli personální výhrady k obsazení případných pozic v městské radě a nyní nám říkají, že jsou ochotni s námi jednat jen v účelově vytvořené alianci. Přitom oni nešli do voleb společně a jejich aliance je za mě tedy jasným podvodem na voličích a rozhodně nevede k nějaké stabilitě. Naopak, přispěla k patové situaci.

Existuje nějaká možnost, že byste přece jenom zvážili koalici s Alianci?

Od začátku jsme dávali jednoznačně najevo, že odmítáme přistoupit do dnešní koalice jako nějaký přívěsek. Magistrát by totiž dál ovládali pánové Hřib a Čižinský a my bychom nebyli schopni prosazovat náš program, kvůli kterému nás voliči zvolili, a dělali bychom jenom křoví. Obávám se, že by nám to logicky naši voliči spočítali.

Jaká je podle vás nyní pro Prahu nejlepší varianta?

Jednoznačně varianta, která by vycházela z vládního půdorysu (SPOLU + Piráti + STAN). Ta by byla nejenom schopna prosadit nezbytné projekty nutné pro život v Praze. A to s maximální vládní podporou a s potřebnými synergiemi. A byla by stabilní a transparentní, protože by disponovala potřebnou většinou hlasů v zastupitelstvu.

Dovedete si představit menšinovou radu koalice SPOLU, jak navrhovalo hnutí ANO?

Představit si dokážu spoustu věcí, otázka ale je, co preferuji. A to je vytvoření koalice na půdorysu té vládní, tedy s kolegy ze STAN a Pirátů.

Ovlivnilo nějak možnou spolupráci s ANO i to, že Andrej Babiš oznámil svoji kandidaturu na prezidenta?

Nemůžete ovlivnit něco, co není reálně na stole. Tohle strašení oposmlouvou z dílny Prahy Sobě a Pirátů je jenom šíření dezinformací. Ostatně, připadá mi opravdu úsměvné, když Jan Čižinský sám sebe prezentuje jako někoho, kdo má zabránit koalici s hnutím ANO, když je to přitom ten jediný, kdo s ANO vládl. A tuto koalici 4 roky svým hlasem držel u moci. Každý, kdo sleduje vyjednávání o budoucí koalici, musí vidět, že se upřímně snažíme domluvit variantu bez hnutí ANO.

(Týdeník FORUM)

Je pro vás představitelné, že by SPOLU neměla post primátora?

Koalice SPOLU volby vyhrála a s tím i nezpochybnitelné právo na obsazení primátorského postu. Jinou možnost si představit neumím.

Existuje ještě nějaká možnost na koalici na vládní úrovni bez Prahy Sobě?

Z postojů Pirátů je evidentní, že dávají přednost spolupráci s hnutím Praha Sobě před koalicí sestavenou z vládních stran. Pevně ale věříme, že Piráti své stanovisko ještě změní a přestanou složení koalice blokovat. My teď máme dalších 14 dní na vyjednání této možnosti.

Jste ochotni ustoupit od toho, aby v radě zasedl trestně stíhaný Jan Wolf?

Takhle ta otázka ale přece vůbec nestojí. To je jen pirátská zkratka, která zní dobře pro média. Skutečnost je taková, že strana, která prohrála, se nám snaží zcela bez respektu vnutit svá pravidla. My přitom respektujeme právo Pirátů, aby si do případných pozic v městské radě nominovali ty, které považují za nejlepší. To samé očekáváme od našeho případného koaličního partnera.

Může vůbec vzniknout koalice, která bude stabilní příští čtyři roky?

Určitě může. Stačí, aby Piráti přestali blokovat složení koalice vycházející z vládního půdorysu, a vláda může vzniknout třeba hned zítra. Zda bude stabilní, záleží na vůli jejích hlavních aktérů. My jsme každopádně připraveni udělat vše pro to, aby Praha měla stabilní a kvalitní vládu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články