Po zákeřných barelových, chlorových i zápalných bombách syrský diktátor Bašár Asad sáhl po další problematické munici – hřebíkových střelách. A zaútočil na civilisty.

Twitter
Jedenáctiletému Mustafovi hřebík z Asadovy rakety uvízl v ruce.

Asadovo letectvo udeřilo na osmitisícové městečko Hesh v syrské provincii Idlíb. V pondělí po 22. hodině tam přiletěl bitevník syrského letectva, ozvalo se zasyčení raket a vzápětí civilní obyvatele zasypaly stovky hřebíků.

Twitter
Hřebíky ze střel podle ortopeda pronikají hluboko mezi kosti.

Incident popsal německému deníku Bild vedoucí Bílých přileb – dobrovolníků zachraňujících zraněné civilisty – Chalíd Halbi. Mělo se jednat o letoun L-39, který podle něj jen málokdy mine cíl. Tentokrát se jím stala rezidenční oblast, kde bydlí jedenáctiletý Mustafa Šeich se svým starším bratrancem Ahmadem. Stroj odpálil ruské rakety S5 naplněné hřebíky. Oba zraněné Halbiho muži odvezli do nemocnice v Maarat al-Numanu.

Twitter
Obyvatele městečka Hesh zasypaly tyto zhruba tři centimetry dlouhé hřebíky.

Tamní ortoped, který si nepřál zveřejnit své jméno, německému listu vylíčil, že oběti bombardování syrských měst ošetřuje už osm let. Zranění způsobená hřebíkovou raketou ovšem viděl poprvé. Vysokou rychlostí letící ostré hřebíky nacházel hluboko mezi kostmi obětí. Chlapci hřebík vězel v pravé ruce a mladému muži další hřebík pronikl do paže. Operatérům trvalo hodinu, než je odstranili. Druhého dne ráno pacienty poslali domů.

Hřebíkovou střelu popsal na Twitteru syrský zpravodaj BBC Riam Dalati jako extrémně smrtící šipkovou munici. Ta po explozi zasype cíl tisíci drobnými ocelovými šípy podobnými hřebíkům. Zasažený chlapec měl podle Dalattiho velké štěstí, že útok přežil.

Wikipedia
Hřebíky rozprášila ruská neřízená raketa S-5

 

Hřebíkovou munici shazovali už před sto lety italští piloti za I. světové války nad Libyí a Tureckem. Od té doby tato munice, která je zvláště účinná na živé cíle, doznala výrazného vývoje. Kvůli její malé průraznosti se ovšem později takřka přestala používat. Vzhledem k tomu, že si Asad bere na mušku právě ničím nechráněné civilisty, tato zbraň se mu docela dobře hodí.

Idlíb, který je poslední syrskou oblastí v rukách opozice, je denně terčem stovek útoků. Polovina ze tří milionů obyvatel v této oblasti jsou děti.

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora